7477. Това е точният (и рекорден брой засега) участници на Международния фестивал на маскарадните игри "Сурва". Тази година той се проведе за 27-ми път на 27 януари.
И макар "Сурва" да е част от нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО, това е повече празник, който идентифицира българското у всеки от нас, отколкото българското пред света.
Източник: iStock
"Сурва" обаче беше и повод да се замислим точно по този въпрос - с какви други подобни празници излизаме пред света и влизаме в колоритната история на автентичните фестивали.
Фестивал на Чипровския килим
(края на април - началото на май, Чипровци)
За направата на Чипровските килими се използва стара техника на тъкане на вертикален стан. Те имат две лица, оцветяват се с естествени багрила и изработката на само един отнема средно около два месеца ежедневен труд.
Идете само да видите Чипровци по време на този празник - градът се превръща в голямо ателие на открито за тъкане. През 60-те години на миналия век в Чипровци е имало 1100 килимарки, сега те са едва 60.
Източник: iStock
В края на 2014 г. технологията на създаване на чипровските килими е вписана в списъка за световно нематериално наследство на ЮНЕСКО.
Празник на розата
(1-3 юни 2018 г., Казанлък)
За първи път този празник разцъфва още през 1903 г. Естествено, в столицата на Долината на розите и в чест на маслодайната роза - град Казанлък.
Днес се е израснал до мащабен и многоцветен фестивал, част от който са различни конкурси, спектакли, шествия и ритуали.
Източник: iStock
И като казахме разраснал, бяхме буквални, защото освен в Казанлък, Празникът на розата се чества и в Карлово, Павел баня, Гурково и Стрелча. А иначе, страната ни е световен лидер в производството на розово масло - годишно у нас се произвежда около 1,5-2 тона.
Нестинарски празник
(3 юни 2018 г., село Българи)
Петко Славейков е първият, който през 1862 г. документира писмено този обичай. Някога нестинарството се е практикувало в пет села в Странджа - Кости, Кондолово, Граматиково, Сливарово и Българи. Днес се е запазило само в Българи.
Източник: fest-bg.com
Затова и всяка година тук се стичат хиляди хора, за да видят нестинарския танц върху жарава - впечатляваща, малко позната и интересна религиозна практика в България, включена в списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО през 2009 г.
Международно гайдарско надсвирване
(4 и 5 август 2018 г., село Гела)
Това надсвирване има над стогодишна история, макар и като фестивал под името Международното надсвирване с гайди в село Гела да е факт едва от 2002 г.
Източник: fest-bg.com
Оттогава привлича участници от различни страни, между които Англия, Шотландия, Унгария, Япония, Холандия и Франция. И няма възрастово ограничение за музикантите - до момента най-малкият участник е бил на пет, а най-възрастния - на 85 години.
Фестивал на фолклорната носия
(18 и 19 август 2018 г., село Жеравна)
Жеравна е обявена за архитектурен резерват, защото пази автентични къщи от Възраждането с типично българска атмосфера. Не се сещаме за нито едно друго по-подходящо място, на което да се проведе един фестивал на фолклорната носия.
Вероятно на същото мнение е бил и Христо Димитров, по чиято именно инициатива през 2008 г. е създаден този празник на старинните носии, но и на традициите и фолклора ни. А част от него може да стане всеки, пременен с българска носия.
Източник: Facebook / Фестивал на фолклорната носия - Жеравна
И все пак, добре е да знаете, че в Жеравна е забранена употребата на много характерни за съвременността ни предмети - мобилни телефони (разрешени са само на определени места), фотоапарати, слънчеви очила и т.н., както и на изделия от пластмаса. Няма вилици и салфетки, няма маси и столове.
Фестивал на сливата и сливовата ракия
(28-30 септември 2018 г., Троян и село Орешак)
Прочута не само у нас, но и в Европа, троянската слива всъщност е с кюстендилски корен, пренесена преди години в Балкана и разпространена от Дунав до Черно море. Но днес само в Троян (от 1997 г.) и в Орешак (от 1993 г.) почитат този плод с празник.
Източник: festivalnaslivata.com
Рожденото място на сливовата ракия, която се прави именно от сини сливи, е Троянският манастир. В далечната 1894 г. тукашната ракия била представена на конкурс в белгийския град Антверпен. Спечелила бронзов медал и така светът научил за нея.
Фестивал на киселото мляко
(септември, село Момчиловци)
Тази година в смолянското село Момчиловци се готвят да четвъртото издание на фестивала. Интересното е, че повод за празника българите взимат от китайската компания Bright Dairy, която освен че от девет години произвежда в Шанхай кисело мляко Momchilovtsi, всъщност прави и посветен на него фестивал.
Източник: Facebook / Momchilovtsi Fest
Програмата на българския фестивал в село Момчиловци включва не само млечни продукти в съчетание с богатството на песенния и танцов фолклор, родопските обичаи и автентични занаяти, но и забавни състезания като най-бързо приготвяне на таратор, надпиване с айран и скоростно изяждане на кисело мляко.