Александър Исаевич, когато пристигнахме, Ви заварихме да работите. Изглежда и на 88 изпитвате потребност да работите, дори когато здравето не ви позволява дори да се разхождате из дома си. Откъде тази сила?
Притежавам тази вътрешна сила от рождението си. И с удоволствие се посветих на работата и на борбата.
В книгата си "Американските ми години" разказвате, че сте обичали да пишете дори когато се разхождате в гората.
Когато бях в ГУЛАГ, пишех дори по каменните стени и върху малки парченца хартия, които запаметявах и после унищожавах.
През целия си живот призовавахте властите да се разкаят за милионите жертви на ГУЛАГ и комунистическия терор. Беше ли чут този ви призив?
Постепенно проумях, че публичното разкаяние е най-неприемливият ход за един политик.
Путин каза, че разпадането на СССР е най-голямата политическа катастрофа на XX в. и е крайно време да се спре това мазохистично взиране в миналото, особено когато "отвън" се опитват да провокират неоправдани угризения у руснаците. Не помага ли това на тези, които искат хората да забравят случилото се по времето на Съветския Съюз?
Напоследък нарастват опасенията по целия свят дали САЩ са способни да се справят с ролята си на единствена световна супер сила. Роля, която получиха в резултат на тези геополитически промени. Що се отнася до "взирането в миналото", за съжаление приравняването на Русия със СССР, срещу което говорих през 70-те, не е отмряло нито на Запад, нито в бившите социалистически държави. По-старото поколение в тях не бе готово да се разкае, а младите обичат да се оплакват и обвиняват, а днешна Москва е твърде удобна мишена. Държат се сякаш са се освободили героично сами и водят нов живот, а Русия е останала комунистическа. Надявам се, че този нездрав период ще приключи и хората, които са живели по това време, ще разберат, че единствено комунизмът е виновен за нещастните страници в историята им.
Включително руснаците.
Ако за момент всички можеха да погледнат трезво историята ни, носталгията по Съветския Съюз, така присъща на по-незасегнатите части от обществото ни, щеше да изчезне. Източноевропейските държави и бившите съветски републики щяха да спрат да виждат в историческа Русия източника на нещастията си. Човек не трябва да приписва злите дела на отделни лидери или политически режими на цялата руска държава и руски народ. Не трябва всичко да се приписва на "болната психика" на руснаците, както често правят на Запад. Всичките тези режими са оцелявали в Русия единствено благодарение на кървав терор. Разберете, един народ може да се излекува, само ако доброволно и съзнателно приеме на вината си. Неспирните укори отвън имат обратен ефект.
Как оценявате управлението на Путин сравнено с това на Горбачов и Елцин?
Горбачов демонстрира невероятна политическа наивност, неопитност и безотговорност към страната си. Това не бе управление, а безсмислен отказ от власт. Уважението от Запада само засили убеждението на Горбачов, че действа правилно. Но нека го кажем ясно - Горбачов, а не Елцин даде на хората свобода на словото и на придвижването.
Времето на Елцин се характеризира с не по-малко безотговорно отношение към живота на хората, но в други аспекти. Бързайки да замени държавната собственост с частна, Елцин проведе масова много милиардна разпродажба на националното имущество. Опитвайки се да спечели подкрепата на регионалните лидери, той призова към сепаратизъм и прокара закони, които да спомогнат за разпада на руската държава. Така той лиши Русия от историческата й роля, за която тя бе работила толкова дълго и снижи позицията й в международното общност. Това му спечели още по-силни аплодисменти от Запада.
Путин наследи ограбена и объркана държава с обеднял и отчаян народ. И започна това, което можеше да стори - бавно и постепенно поправяне на пораженията. Неговите усилия не бяха забелязани или оценени веднага. Все пак, трудно е да открием случай в историята, когато опитите на една страна да възстанови силата си, са посрещнати благосклонно от другите държави.
Напоследък отношенията между Русия и Запада охладняха. Каква е причината? Какви трудности изпитват западните държави в проумяването на модерна Русия?
Най-интересните причини са психологически - сблъсъкът на илюзорните надежди с реалността. Това се случи и в Русия и в Западния свят. Когато се завърнах в родината си през 1994, всичко западно бе издигнато в култ. Това бе резултат не от истинско знание или някакъв съзнателен избор, а от отвращението към болшевишкия режим и антизападната му пропаганда.
Настроенията започнаха да се променят след жестоките бомбардировки на Сърбия от НАТО. Цялото руско общество бе дълбоко и неизличимо шокирано. Ситуацията се влоши, когато НАТО започна да включва в структурите си бивши съветски републики.
Представата за Запада като "рицар на демокрацията" бе заменена от разочароващото убеждение, че в основата на западните политики лежи единствено прагматизмът, често циничен и егоистичен. За много руснаци това бе жестоко разочарование и срив на идеалите.
По същото време западният свят се наслаждаваше на победата си в Студената война, а 15-годишната анархия при Горбачов и Елцин бе създала идеята за Русия - като за страна, едва ли не, от третия свят. Когато започнахме да връщаме част от силата си, първоначалната реакция на Запада, вероятно подсъзнателна и провокирана от минали страхове, бе една- паника.
Все още асоциират Русия с бившата суперсила - Съветския Съюз.
Много жалко, но дори преди това западният свят се заблуждаваше или просто игнорираше реалността и считаше Русия за млада демокрация, когато там нямаше демокрация. Русия още не е демократична страна. Тук тепърва се изграждат основите на демокрацията.
Какво е мнението ви за съвременната руска литература?
Периодите на бързи и сериозни промени никога не са били полезни за литературата. Значимите литературни творби почти винаги се създават във времена на покой, независимо дали добър или лош. Съвременната руска литература не е изключение. Читателят днес се интересува далеч повече от научна литература. Аз обаче вярвам, че справедливостта и съвестта няма да отидат на вятъра, а ще останат в основата на нашата литература, която ще продължи да просветлява духа и разширява познанията ни.
Страхувате ли се от смъртта?
Не, когато бях млад, ранната смърт на баща ми хвърли сянка върху мен и аз започнах да се страхувам да умра преди литературните ми планове да се сбъднат. Някъде между 30-та и 40-та година от живота ми отношението ми към смъртта стана спокойно и балансирано. Вярвам, че е естествена, но в никакъв случай не е най-важният момент и краят на човешкото съществуване.
Все пак Ви пожелаваме още дълги години творческа дейност.
Не, недейте. Стига ми толкова.
ThirdEye
на 19.08.2008 в 15:19:36 #2Болката на Солженицин е ,че Русия не успя да осъществи панславянския идеал за божествената й предопределеност да бъде Втори Рим, център на славянството.Голяма част от интелигенцията измени на своите възгледи и станах верни велможи на Путин.Такъв е случая с Михалков , който днешни дни възкресява героите на Изпепелени от слънцето, жертви на сталинизма.Кремъл успешно насажда една носталгия по СССР, чрез показни военни паради на Червения площад, масово производство на военни филми, упорито мълчание за зверствата на болшевиките, като успя да привлече най-големите мразители на Сталин на своя страна.Така Путин под благословията на руския народ успя да създаде тоталитарен управленски апарат и да смачка опозицията.
boris
на 19.08.2008 в 12:01:41 #1Представата за Запада като "рицар на демокрацията" бе заменена от разочароващото убеждение, че в основата на западните политики лежи единствено прагматизмът, често циничен и егоистичен. За много руснаци това бе жестоко разочарование и срив на идеалите. ---------------------------------------------------------------------------- Ебаси и идеалите, дето може да ги има един народ.