Интериорният дизайн на апартамента, вилата или офиса е многостранен процес на оформление на пространството, който обединява творческите и техническите решения за постигането на функционален комфорт и естетическа привлекателност. Независимо от това дали дизайнът се разработва от "нулата" или за стая с вече съществуваща обстановка, трябва да се координират основните взаимносвързани принципи в дизайна и използваните в проекта елементи. Към елементите на проекта се отнасят мебелите, покритието на стените и пода, декоративните аксесоари и украшенията.
Освен това съществуват и много фактори, които непосредствено влияят на дизайнерските решения. Това са например размерът и формата на помещението с определени предимства и недостатъци или функционалното предназначение на стаята - за работа, отдих, учение или развлечение. Тук се отнасят и архитектурните ограничения - например недостатъчното количество естествено осветление или липсата на такова.
Основните принципи на дизайна на жилището са следните:
- баланс.
Баланс се нарича визуалното равновесие в стаята. Той създава ефекта за завършеност. Елементите на дизайна на апартамента се разпределят в пределите на стаята в зависимост от тяхното визуално "тегло" - т.е. те трябва да бъдат балансирани по размер, форма и текстура. За постигането на идеален баланс елементите трябва да бъдат равномерно разпределени по цялата стая.
- акцент.
Акцентът е фокусът на стаята. Той трябва моментално да привлече вниманието. Независимо от това какво ще използвате като акцент - камина, уникален аксесоар на видно място, пано на стената, художествена рамка на прозореца, вие трябва да проектирате дизайна на стаята така, че цялото останало оформление да подчертава и откроява акцента. Този ефект се постига за сметка на конструктивното използване на линии, форми, текстури и цветова гама.
- ритъм.
Ритъмът представлява периодичността, премерването и редуването на предметите, с помощта на които се постига визуален комфорт. С други думи, това е равномерното плъзгане на погледа за сметка на повторението на геометричната прогресия. Тя може да бъде постигната с помощта на хармоничното разпределяне на предметите, което трябва да се основава на увеличаването или намаляването на тяхната форма или размер.
- пропорция и мащаб.
Съотношението на размерите на стаята се определят от пропорцията и мащаба. Пропорцията отговаря за разположението на елементите по отношение на проекта като цяло. Мащабът е размерът на обекта по отношение на размера от пространството, където той се поставя.
- хармония и единство.
Доброто оформление на интериора е единно цяло, обхващащо всички елементи и принципи на дизайна. Това е взаимна връзка между художествените впечатления и функционалния комфорт, където всички тези елементи се намират в хармонично единство. Този резултат се постига за сметка на повторенията на цветовата гама и използването на допълнителни декоративни аксесоари. Към тях трябва да се добавят и малко контрастни детайли, които ще придадат на интериора индивидуалност, нестандартност и оригиналност.