Всички сме усещали онези красиви, романтични чувства, които ни карат да искаме да бъдем с даден човек повече от всичко на света. Всъщност, тези топли пориви не идват от сърцето, както е популярното схващане, а от нашия мозък. Защото когато се влюбваме, тялото ни реагира с коктейл от хормони - при това толкова силен, че човек няма как да му се противопостави.
Така природата се грижи да не изчезнем като вид. Оттук идва и необходимостта да се свързваме на двойки и да се възпроизвеждаме.
Три основни етапа
Когато се влюбим, преминаваме през три етапа: похот, привличане и привързаност. И трите етапа са свързани с различни хормонални реакции.
Похотът е "управляван" от нашата лимбична система. Това е първоначалното сексуално влечение, което изпитваме към човек, когото намираме за привлекателен. Основните "виновници" за това са хормоните естроген и тестостерон.
Привличането започва след първия биологичен отговор и предизвиква редица хормонални реакции. Тук се включва адреналинът. Влюбването в даден човек всъщност е вид стресова реакция в тялото. И оттук идават симптоми като забързан сърдечен ритъм, сухота в устата или потни длани.
Източник: iStock
Влюбеността кара телата ни да произвеждат и невротрансмитера допамин - хормонът, който е отговорен за чувството на удоволствие и щастие.
Разбира се, тук се намесва и хормонът на щастието серотонин, който е главният виновник да не може да спрем да мислим за обекта на чувствата си. Жените са склонни да произвеждат малко по-високи нива на серотонин от мъжете, когато са влюбени.
Окситоцинът пък е хормонът, който ни кара да искаме да се гушкаме. Той е отговорен за чувствата на привързаност към нашите близки.
А хормонът, който се отделя веднага след сексуален акт, е вазопресин. Той играе ключова роля в секса и предпочитанията към партньора и"насърчава" дълготрайните отношения.
Любовна мъка
Подобно на всяка друга зависимост, любовта, освен красива, може да бъде и болезнена.
Източник: iStock
Когато се разделим с любим човек, започваме да усещаме симптоми на отнемане. Целият хормонален коктейл, който забърква любовта, започва да "работи" срещу самите нас. И тогава се чувстваме с "разбито сърце".
Любовта наистина е химия
Защото в нея са намесени множество компоненти, повечето от които изобщо не може да контролираме. Но любовта е и красива и съществена част от човешките преживявания, пише StarsInsider. Затова е хубаво да ѝ се отдадем и насладим.