Носителят на почетната награда "Сребърен клоун" българинът Енчо Керязов стана лице на австрийска пощенска марка.

От началото на този месец нашенецът, който е сред звездите на прочутия цирк "Ронкали" вече  е и на писмата от страната на Моцарт и Фройд.

Кадър с негово акробатично изпълнение надолу с главата е избран за марка с номинал 70 евроцента. Тя е част от филателна емисия, посветена на 35-годишнината на световното шапито. "За мен е огромна чест. Не предполагах, че новината за марката вече е стигнала до България", лаконично коментира Керязов.

Той е в "Ронкали" от шест години и коронният му номер е да балансира само на две ръце върху стойка на метри от земята. "Това не е акробатика, а еквилибристика. Еквилибристите се занимават точно с баланса", детайлизира господарят на равновесието.

Пътят на момчето от Ямбол е бил предопределен от самото начало. Още като 6-годишен в родния му град майка му го записала да тренира акробатика. Енчо бил болнавичък и тя искала да спортува, за да заякне.

Момченцето веднага се запалило по акробатиката. Треньорът обаче не го одобрил. "Не е за акробат, по-хубаво го запишете лека атлетика", казал той. Детето било така запленено от акробатиката, че майката се примолила да остане 1-2 седмици. И от дума на дума...

През 1986 и 1987-а Енчо става държавен шампион на мъжка двойка, а после е включен и в националния отбор. През това време обаче нещо друго не му давало мира. Когато бил 7-годишен, го завели на цирк в съседното Елхово. Там, под купола, магията на цирка влязла под кожата на малкия. Той се размечтал за аплодисментите на публиката.

Случайно научил, че има конкурс за жокеи в трупата на Романови. Кандидатствал, нищо че не се бил качвал на кон. Те пък взели, че го харесали. Оказало се, че се справя много добре, защото за жокей се иска актьорът да е добър акробат, а не изкусен ездач. При Романови работи 7 години.

През това време обмисля номера, който играе сега и с който спечели най-голямата световна награда. Разработва го сам и започва да го показва в малък италиански цирк, който гастролира в Гърция. Това е номер, за който му помагат тренировките в акробатиката - баланс върху ръце.

Енчо има много конкуренти от страни с традиции в цирка. Сред тях най-сериозни са китайците и руснаците. Българинът има няколко преимущества. Той е по-тежък, а в цирковите среди ценят силовите му изпълнения. Номерът му е много труден и рискован. Две от упражненията не са правени никога досега. В негова полза е и симпатията на публиката. Би могло да се каже, че тя го коронясва за най-добър акробат в света в Монте Карло.

На два пъти зрителите стават на крака да го аплодират, което натежава в негова полза. Изпълнението на ямболеца трае почти 10 минути.

Енчо се мъчи да обясни разликата между него и останалите.

"Представете си комбинация от перфектно съчетание на халки на Йордан Йовчев и съчетание с лента на Мария Петрова."

В момента звездата на манежа е във Виена, където трупата е на турне. За последно Керязов беше в България през март, когато получи наградата "Икар" от Съюза на артистите за приноса си в развитието на цирковото изкуство. Тогава публиката видя негово изпълнение на запис. „Имам желание да покажа номера си на живо в България, но организацията е трудна. Трябва да се освободя от гастролите и да организирам придвижването на реквизита. Той е много тежък и трябва да лети карго, а това не става за един ден", разказва Керязов.