Този декември на голям екран излиза третият "Дюн" на режисьора Дени Вилньов. А в главната роля на Пол Атреидски за последно ще се превъплъти Тимъти Шаламе.

Тимъти Шаламе на 30

Тимъти Шаламе на 30

Защото някой днес има рожден ден

Въпреки че досега не е говорил много за предстоящата финална част на научнофантастичната трилогия, актьорът издава някои подробности в разговор с Матю Макконъхи на събитие, организирано от Variety и CNN в Тексаския университет в Остин. И разкрива кои именити актьори са го вдъхновили за образа на Пол Атреидски.

"Мисля, че това, което виждаш в края на втория и в третия филм, си ти ​​самият в "Интерстелар", Хийт Леджър в "Черният рицар" и Марлон Брандо в "Апокалипсис сега" и други подобни", казва Тимъти Шаламе на Матю Маконъхи, преди да уточни какво всъщност има предвид. По думите му той не иска да се сравнява с изброените от него актьори, а обяснява, че е почерпил вдъхновение от тях.

Друг свой колега, от който е взел пример, пък е Оскар Айзък, който играе бащата на Пол - Лето Атрейдес, в първия "Дюн".

"Подходът му е по шекспировски начин - играе го възвишено и не го е грижа особено за това", споделя Тимъти Шаламе.

Актьорът допълва също, че да гледа играта на Оскар Айзък го е насърчило да си позволи "повече свобода от всякога".

"В първия филм "Дюн" се чувствах някак объркан от футуризма. Играх го след "Красиво момче" и "Призови ме с твоето име" и филми, които бяха много по-натуралистични. А това беше огромен филм, затова се чувствах притеснен. Но особено в този трети филм, всички страхотни неща, които виждате на екрана, идват от свободата на движение и свободата на избор. А с Денис наистина имахме добър ритъм. Това е най-зловещият. Беше голям риск", издава той за дългоочаквания последен филм.

Макар че така и не разкрива много повече за самия сюжет, Тимъти Шаламе решава да сподели за техническата част от работата по научнофантастичния филм.

"В първия "Дюн" имахме сцена с орнитоптер, която имах възможност да повторя в третия, но този път бях много по-подготвен. В "Дюн 3", за разлика от първия филм, отидох рано, за да изуча контролния панел - всякакви йероглифи и неща, които нямат общо с реалността. Исках да знам какво прави всеки бутон и да измисля своя собствена динамика с него."

Въпреки че снима последния "Дюн" след филмите "Върховният Марти" и "Напълно непознат", които му донесоха номинации за Оскар за най-добър актьор, Тимъти Шаламе казва, че това не го е възгордяло и не му е повлияло на работата.

Сцената на Тимъти Шаламе в „Интерстелар“, която Кристофър Нолан призна, че не харесва

Сцената на Тимъти Шаламе в „Интерстелар“, която Кристофър Нолан призна, че не харесва

И защо това остава любимият филм на актьора

"Не исках да бъда самодоволен за нито един момент. Всичко беше свещено, това беше последният ми път, когато участвам във филм за "Дюн", така че наистина исках да се отнеса към него като към свещен. Защото хората могат да станат самодоволни, но за третия аз бях по-интензивен. Чувствах, че това е естественият импулс, затова исках да се противопоставя на инерцията колкото мога повече", споделя актьорът, цитиран от Variety.