Женските асамски макаци синхронизират действията си и се наговарят за групов секс, за да дадат шанс и на другите самци, а не само на алфа-мъжкарите, констатира изследване, проведено от учени от Гьотингенския университет и цитирано от сайта PloS.com.
Асамските самки живеят в гъстите гори на Югоизточна Азия и сформират стада от няколко дузини екземпляри. Съществуващите строги социални правила в групата се налагат от доминиращите мъжкари, които усилено се състезават, за да се чифтосат с женските. Размножителният период продължава между октомври и януари и по това време самците стават особено агресивни.
"Женските от този вид са изобретили хитроумен начин да избегнат мъжката доминация - казва ръководителката на проучването Инес Фюртбауер. - Досущ като при хората, самките не дават външни признаци, че са разгонени и са във фертилна фаза. Те се съешават и по време на цикъл, което още повече обърква самците. По този начин мъжките не могат да "монополизират" разгонените самки. Всяка женска може да се съешава с партньор, който й харесва, дори и да не е доминантнен алфа-мъжкар. Така тя има възможност на по-голям генетичен избор."
Асамските женски макаци се отнасят "групово" към секса. Когато една от стадото се отдаде на интимности, веднага я следват и нейните посестрими, като дават шансове и на по-нисшите в йерархията. Това не е случайно. Тъй като в цялата тази бъркотия алфа-мъжкарите никога не знаят със сигурност коя точно е тяхната челяд, не им се налага да убиват потомството на конкуренцията. А малките макакчета прекарват повечето от времето си с мъжкарите - една от добрите черти на груповия секс при маймуните. БТА