Един мъж, една цигулка, стотици полети - от 30 години насам Веселин Пантелеев-Ешкенази обикаля света с музика. Лъкът му е играл по струните на концерти в София, Лондон, Монте Карло, Ню Йорк, Сидни, Москва, Париж, Прага, Мексико сити, Амстердам, Берлин, Дъблин, Пекин, Делхи...и още, и още. От 2000 г. насам Веско е концерт майстор на Кралския концертгебау оркестър и живее в Холандия.
Идва си често за срещи с родната публика, последната от които беше в навечерието на Нова година в зала „България". На 8 май кавалерът на тънките струни хвърля ръкавица към меломаните и себе си с първото гостуване в София на Камерния концертгебау оркестър. Изявата им е в зала 1 на НДК под мотото Royal Classics, билетите вече са в продажба.
Първото излизане в чужбина беше точно с „Пионер". Бяхме в Париж, мисля, че свирихме на събитие на ЮНЕСКО. Аз не съм изживял затворените граници като удар под кръста, защото бях дете. И в Париж се впечатлих от нещата, важни за едно дете - като видях на будките „Пиф" - Боже, колко списания наредени! Шоколадовите яйца... влизаш в магазините и има всичко! Че и неща, които не си виждал. С малкото дневни, които имахме, ние, децата, си купихме разни дребни неща. Помня, че аз си донесох едно съвсем малко радио. Зелено, с две батерии. За мен то беше целият свят - модерно, че и със слушалки! Това беше някакво бъдеще време. Мили са ми тези спомени и сега, когато съм в Париж, минавам през местата, на които сме били, разказва музикантът.
Холандия за мен е втора родина. Нейните хора винаги са били изключително гостоприемни към мен, имам много приятели, там е моето второ „у дома". Освен българско, имам и холандско поданство, но нямам усещане, че съм холандец. Изключително много уважавам техните обичаи, децата ми са родени там и се чувстват доста п холандци от мен. Мисля, че какъв си по народност, се определя от това къде си израсъл, годините на учене, приятелствата, формирането на индивида. До 19 години съм бил в България и няма как да съм друг. Съответно и те не могат да ме възприемат като холандец, но това не означава, че не можеш да се усещаш като у дома си и там. Светът е за всички.