Книгата на Емир Кустурица "Смъртта е непотвърден слух" е 29-та от поредицата "Амаркорд" на издателство "Колибри", по четири - пет книги от нея издаваме на година, каза за БГНЕС Раймонд Вагенщайн, управител на издателството.
Някои от авторите на тези книги са гостували на София Филм Фест, а и извън кинофорума, но много често са съвпадали като събития. Някои автори като Андрей Кончаловски, Вим Вендерс, Фолкер Шльондорф и други сме ги представяли заедно с Филм Феста. Аз мисля, че не знаем толкова много за Кустурица, независимо, че филмите му в България са познати и обичани, за някои тази книга ще бъде изненадваща.
В България извън филмите му е известен малко скандалният, хулиганският му, политическият му образ. Той е от мюсюлманско семейство от Босна, но по време на войната застава на страната на сърбите, на Югославия, по-скоро и затова е "персона нон грата" в родния си град Сараево, където вероятно няма да може да стъпи до края на живота си, споделя издателят.
Всъщност това е една книга и за трагедията на бивша Югославия в две части - и по време на Титовата диктатура, която е била болшевишка, но едновременно с това е имало известни някакви права, например, да се пътува и някакви връзки със Запада, но въпреки това си е било диктатура. И след това разпадането на един свят в Сараево, в който всички са ходили заедно по кръчмите и след това започват да се ненавиждат до истерия и до фанатизъм.
Кустурица е един човек, който е познавал и Изетбегович лично и Милошевич лично. Той описва Изетбегович като един конюнктурен мошеник, който извлича облаги от ситуацията, а Милошевич като един пияница, който невинаги знае какво прави. На базата на този конфликт най-успелият балкански режисьор изживява и своите лични сътресения, драми, разочарования..., описва написаното от Кустурица Вагенщайн.
Книгата е изключително интересна - тя е много искрена. Самият Кустурица пише, че я е написал, за да опровергае това, което се пише за него в жълтите вестници. Той е една "югославска звезда", нали?! Най-успял режисьор - с две Златни палми в Кан, със Златен лъв във Венеция, със Сребърна мечка в Берлин, с номинация за Оскар за чуждестранен филм и т.н., изброява Вагенщайн. Това е книга за цената да бъдеш себе си, а и цената не е никак малка, а и да бъдеш и звезда, от която се очаква да заеме позиция в една ситуация, в която е много трудно да се заеме някаква позиция. Кустурица е изключително откровен, това си личи.
Човек може да го харесва, може да не харесва, да го одобрява или да не го одобрява, но цялата му житейска позиция е изключително последователна. Няма политическо шикалкавене - той от самото начало, целият му живот минава под знака на една позиция и на хубави филми.
Премиера на книгата на Емир Кустурица "Смъртта е непотвърден слух" на издателство "Колибри" и на документалния филм на Георги Тошев "Кустурица. Балкански хулиган" имаше днес в Дома на киното в София в рамките на 16 - ия София филм фест.
"Написах тази книга като отговор на различните интерпретации на моя живот. Бях подложен на остра критика, животът ми се разказваше в таблоидите... Реших, че трябва да оставя един документ, който емоционално и с факти да докаже, че животът ми не е бил такъв, какъвто е описван в жълтата преса. Същността на живота ми, описан в книгата, е една баладично изградена цялост. Това е качество, наследено от родителите ми. Те бяха щастливи, че не станах крадец или криминално проявен. Защото всички от моята улица завършиха по този начин", казва Емир Кустурица в интервю, казва го и във филма.
Преди прожекцията в Дома на киното автор - режисьорът Георги Тошев сподели как година и половина е водил преговори, за да направи филма, като специално благодари на преводачката на книгата Ася Тихинова - Йованович. Не скри, че е бил притеснен, защото Кустурица е известен с това, че гони журналистите или напуска демонстративно пресконференции.
До последния момент са очаквали да дойде за двойната премиера, но му предстои началото на снимки на филм, международна копродукция, като в главната роля ще играе Бенисио дел Торо. Най-близките му казват, че мечтата на Кустурица е филм по "Мостът на Дрина" на нобелиста Иво Андрич. Може би затова във Вишеград строи Каменград със зали за филми и къщи по негов проект.
А в Сърбия на границата с Босна е построил Дървенград, като е преместил стари дървени къщи от различни места и там провежда фестивала "Кустендорф". В този "град" има улици "Никита Михалков", "Висконти", "Че Гевара", "Брус Уилис"...