20 май е последният ден, в който ще се приемат кандидатури за участие в 5-те уъркшопа, организирани от първия фестивал за дизайн в България, Sofia Design Week. Те ще бъдат водени от едни от най-изявените имена в съвременния дизайн, които гостуват по покана на международния дизайнерски форум Next Identity Forum, част от програмата на седмицата на дизайна.

Уъркшопите са абсолютно безплатни и в тях може да се включи всеки. Но това не е всичко: всички работи, произведени по време на 5-те уъркшопа, ще срещнат своята публика в специалната дизайн зона на фестивала, която ще се помещава в двора на Националната художествена академия и която обещава 216-часов маратон от хепънинги (от 4 до 12 включително).

Пръв, на 2 юни, в НХА ще стартира уъркшопът на холандската фондация Young Designers + Industry. Той е озаглавен Designing The Future и е в сферата на модния дизайн. Търсят се пет дизайнера от сферите на модния и графичен дизайн, киното и фотографията, както и 10 младежи (от 17 до 21 години), които ще се обединят около задачата да създадат за три дни съвсем нова модна марка и да я представят с ревю в рамките на Sofia Design Week. Атмосферата ще позволява и окуражава всякакви експерименти и дебати.

От 5 до 8 юни в НХА ще се проведе уъркшопът на Хенк Хрунендайк и Дима Стефанова от Icecream Design, озаглавен New Obstructions Workshop, по време на който ще се постави под въпрос дизайн-процеса. Уъркшопът ще предизвика участниците да напуснат своите зони на комфорт, ще ги постави под съмнение и ще ги накара да се оставят да бъдат „възпрепятствани".

Construction of deconstruction е озаглавен уъркшопът на Тино Грас, който също ще стартира на 5 юни и ще се проведе в интензивна градска среда и в НХА. Уъркшопът ще постави фокус върху изследването и експлоатирането на софийската визуална среда. Включилите се ще трябва да съберат дву- и триизмерни медии (плакати и др.) от публичното пространство, за да бъдат обсъдени съвместно и оценени по-късно.

Уъркшопът на Филип Тойфел и Уве Райнхард ще се проведе в Софийска градска художествена галерия и ще стартира на 8 юни. Той се казва Next Identity и ще запознае участниците с работния процес по създаването на нова идентичност. Филип Тойфел е авторът на оформлението на над 20 музея и културни институции и 102 изложби в цял свят. Уве Райнхард е професор по дизайн и визуална комуникация във Fachhochschule Дюселдорф. Заедно с Филип Тойфел е редактор на книгата New Exhibition Design 01 (2008).

Джи Лий засега запазва пълна мистерия около своя уъркшоп. Целта е една - да провокира и изненада до максимум участниците. Роден в Сеул, отрасъл в Сао Пауло и установил се в Ню Йорк визуален провокатор Джи Лий притежава зашеметяващо мултикултурално портфолио - четири години арт директор в Saatchi & Saatchi, две в Droga5, понастоящем творчески директор на Google Creative Lab и преподавател по дизайн в School of Visual Arts.