Всеки има изисквания за човека, с когото иска да бъде. И докато всички се подписваме под качества като мил/а, грижовен/а, интелигентен/а, добре изглеждащ/а, напоследък се изненадвам как хората превръщат подредения в главата си профил в абсолютно мерило за запознанство.
Имах една колежка в университета, според която мъжът се познаваше по обувките, часовника и колата. ОК, дори да се съгласим с нея, пак ококорвах очи, когато тя допълваше: „И не искам зодия Близнаци!" Явно от горчив опит, тя беше решила, че зададе ли се такъв мъж на хоризонта, нито обувките му, нито часовника му, нито колата му щяха да го спасят от игнориране.
В магазинът до нас пък бай Георги разсъждава по друг начин - „Тя" да готви вкусна мусака, да уважава майка му и да разбира от счетоводство, за да му помага в търговията. Пак се съгласявам, че това не са лоши изисквания. Обаче! „Не ща блондинки" - казва той, били „въртиопашки"!?
Треньорът ми по йога държи на атлетично тяло и желание за здравословно хранене у една дама. Но повдига вежди - „Да не чете модни списания!"
Замислям се колко нереално „профилираме" евентуалните си партньори. От всички нови срещи с непознати, си изграждаме странна система от ценности, качества и разбирания за човека до нас. Забравяме, че всеки човек може да разчупи границите на мисленето ни, да покаже нови черти на характера си, да допринесе с уникалните си идеи за изграждане на приятелство, връзка, познанство.
Има ли наистина значение дали съм брюнетка, 60 кг., и живея в Люлин например? За някой, който иска да ме опознае не е ли по-важно, че обичам да рисувам, да правя страхотни палачинки и да слушам музика на живо?
Нормално е да слагаме критерии за хората, с които общуваме, но трябва ли те да са готов набор, който да прилагаме безогледно върху всеки? Не е ли по-добре да преценим човека срещу себе си според собствените му думи, дела и заслуги? Така че вместо „не искам пушачка", „не искам музикант", „не искам адвокати" - да можем да решим: „Надя не е мой тип", „Боби има твърде различни интереси от моите", „Васко е готин, ама понякога ме дразни".
Не е лесно да освободиш мисленето си от стереотипи, изковани от собствените ти предразсъдъци. Но съдбата има странно чувство за хумор и понякога те среща точно с твоя „противоположност", в която безумно да се влюбиш.
Колежката е от две години с едно момче, което ходи само с най-удобните си кецове, кара колело и вечно закъснява. Но държи ръката и, когато тя има нужда от него и и помага да развива бизнеса си.
Бай Георги затваря магазинчето по-рано, за да сготви на децата си, понеже жена му все прегаря манджите. Но е добра майка и възпитава две невероятни деца.
С треньора ми се сблъскваме всеки месец на будката за вестници, когато издават новия "Vogue", за да го купи за приятелката си. А тя е чудесен дизайнер и всичките си клиентки изпраща на йога.
Поуката май е, че всички плюсове и минуси на един характер, не са част от предварително изготвен списък - те са балансът, който ни прави интересни хора.
Материалът е предоставен със съдействието на социалния клуб за необвързани
Венци
на 20.03.2011 в 17:45:27 #4До средата на статията си мислех как ще напиша коментар, че те хората си приказват и имат разни предпочитания и не-предпочитания, ама в действителност не се съобразяват стриктно с тях. Когато човекът ти "пасне" тези предпочитания се оказват прекалено дребни. Това, което казва и края на статията
kerranna
на 11.03.2011 в 21:54:49 #3напълно отговарям на този профил
SSL
на 03.03.2011 в 21:29:04 #2Статията може и да е вярна, ама горе долу описва тип всекидневни разговори общо взето за губене на време във философии или просто лафа да върви. Точно тези, с описаните стереотипи по-горе правят наи-много изключения в избора си. А истината е, че всеки е склонен на компромиси, когато "химията" пасва. Колкото за пушенето - е разбира се, че това не е стереотип. Цигарения "смърдеж" е доста основателна причина за нарушена комуникация. А както не може да си комуникораме, не може и да се "дишаме" в буквалния смисъл, то тогава....
Матю
на 28.02.2011 в 18:32:49 #1Този материал е комай най-доброто от FS публикувано в LS. Това за стереотипите е почти вярно, само за пушенето нещо ме гложди. 1. Стереотип би било, ако не харесваш пушачи, защото пият и псуват (и е стереотип, понеже няма връзка между тези неща). 2. Не е стереотип, ако не харесваш пушачи, защото не обичаш да целуваш никотинови устни, не обичаш дрехите ти да са опушени, не траеш миризмата на цигари... Не знам кое е по-вярното, но ще да е по-скоро 2, а не 1.