“Татко има две висши образования, но получава 350 лева” е солиден аргумент на 17-годишно момче, което се опитва да ме убеди, че образованието не може да ти помогне да изкарваш пари. “По-добре е да отидеш в чужбина и да бачкаш. Един барман в Холандия взема 400 долара или каквото е там на ден плюс бакшиши.”
“Ако си образован, можеш да изкарваш 3500 вместо 350. Познавам хора, които изкарват толкова в България”, се опитвам да вмъкна аз.
“Я виж тая кола. Мислиш ли, че с 3 хиляди на месец може да се купи? Какво ще ти помогне образованието? Трябва да имаш нещо в главата, не образование.”
“Най-добре е да си отвориш магазин. Може да е нещо мъничко. Даже гаражче. Така се правят пари.”
“Съучениците ми знаят, че ако учат и после завършат някакъв университет, пак няма да могат да си намерят работа. За какво им е да учат?”
“И това момче, като се върна от Холандия, първо си купи кола, каквато баща ми никога няма да си купи с 350.”
“Казват, че пазарували от "Долче и Габана" и не знам си какво, а всъщност пазаруват от Китай. То всеки може да хвърли 20 хиляди и да се прави на гъзар.”
“Ти можеш ли?”, питам го аз.
“Никакъв проблем. Човек може да вземе кредит. После, ако иска, може да го изплаща 50 години.”
Ето такива неща си говорихме с учениците ми вчера след курса. Това са деца от т.нар. елитни гимназии в региона и би трябвало да са сред най-добрите и най-амбициозните, понеже уж се готвят за TOEFL и SAT.
Притеснява ме следното: младите хора не откриват никаква връзка между образованието (без значение дали формално или неформално) и изкарването на пари. Не казвам, че образованието гарантира икономически просперитет, но мисля, че в днешно време го предпоставя в голяма степен.
Когато говорят за работа в чужбина, никога не им идва на ум, че е възможно там да вършат интелектуален труд.
Не вярват в съществуването на добре платен такъв в България.
Липсва им предприемачески дух като цяло, а на тези, на които не липсва, липсва въображение и елементарна идея за пазарните механизми.
Още по-притеснително е, че тези нагласи вероятно ще доведат до сбъдващи се пророчества:
1. Ако всички отварят малки магазинчета и козметични салони, пазарът на интелектуалния труд ще се свие. Тогава със сигурност би било все едно колко си образован, ако съществуващите бизнеси се занимават предимно с търговия на много дребно и елементарни услуги. В такъв случай на тези, които смятат да вадят хляб с ума си, им остава или да продават труда си само извън страната (без, разбира се, да се налага непременно да излизат физически оттук). Колко ще останат физически в България и кой ще посреща техните нужди? Откъде ще се вземе адекватно обслужване, ако повечето млади хора смятат, че не е нужно да употребяват ума си на работното място? Тези, които предоставят качествени услуги за образовани клиенти, ще могат ли да оцеляват, обслужвайки толкова малък пазар или ще се наложи да отварят и ширпотреба?
2. Когато магазинчетата и салончетата станат прекалено много… колко от тях ще оцелеят? Докога публичната сфера ще успява да осигурява солидна част от заетостта? Докато има пари да плаща заплати. Боя се, че ако тези пари не влизат отвън, по някое време ще свършат.
3. Ако всички живеем на кредит (не за да инвестираме, а за да консумираме), докога ще продължават да ни дават кредит? Може скоро да спрат.
4. Ако не произвеждаме експортни стоки и услуги, откъде ще идват свежи пари? Само от гурбетчиите ли? А ако гурбетчиите ни са необразовани, доколко ще могат да се конкурират с работната ръка от Азия и Южна Америка?
Ти лично как ще продължиш да си изкарваш хляба в подобна ситуация? Обясняваш ли на децата си, че и да учат, никога няма да си намерят свестна работа? Мислиш ли, че нещата, за които говоря, биха могли да се отразят по някакъв начин на битието ти?
... Дали ме гони параноя?
(ако не виждате клипа, натиснете тук)
Марат
на 01.01.2010 в 09:13:53 #63Все някой трябва да обясни на децата,че ги образоваме,не за да ги направим богати и щастливи,а за да им дадем знания и умения,чрез които да бъдат полезни на обществото,в което живеят.
Mamin Sin
на 01.07.2008 в 11:44:03 #62CoDeC, Слава богу, че не си ти шеф на тази фирма, щото ако беше, да фалирала отдавна. Като ти чета разсъжденията, май няма и никога да станеш шеф/собственик на успяла фирма. Пич, умните хора и проститутки по снимка не избират, та какво остава за другия персонал...
orphilius
на 30.06.2008 в 16:31:58 #61Съгласен съм че образованието на първо място изгражда човека като личност. Аз съм завършил Археология в Софийския, сега продължавам с магистратура по същата специалност. Може и да ме сметнете за луд, ама мен си ме кефи. За тия вече пет години сме нямали и един учебник - всичко си търсиш сам, сам преценяваш какво да четеш и коя школа да предпочиташ. Друг е въпросът че бачкам в call center - добре че навремето в гимназията взех освен английския и руския като първи език. На такава работа наистина не те питат каква диплома имаш - знаеш ли добре езика, който поддържаш - всичко е ОК. Докарвам ги до 1200лв. на месец с бонусите - добре е като се има предвид че живея в Студентски, ама то е до време. То и работата в call center е до време Наистина искам да се занимавам с археология и то тук, ама научна кариера в България... за съжаление звучи дори отблъскващо
Nigel
на 30.06.2008 в 09:45:07 #60Mamin Sin, при мен е горе-долу същото, така че явно критерийте ни са в час :-) В класирането на университетите бих сложил напред и Американския Университет в България - за специалности като бизнес-администрация, икономика, но не за компютърни науки например. Колкото до такива надувки, които като са изкарали с черен труд за една кола и гарсониера и вече мислят че са хванали Господ за шлифера - виждали сме ги такива достатъчно. Един такъв още преди мноого години ми казваше - "Е какво като си учил за инженер ? Аз една книга не съм прочел през живота си, нямам средно, а и двамата сме един и същи разряд!" Само че аз след една година бях на максимума (при социализма си беше регламентирано доколко можеш да вземаш), след още две станах ръководител група. Сега той ми се жалва че се налагало жена му да гледа деца, за да свързват двата края. Аз не съм богат, но имам каквото ми е нужно, правя каквото ми е интересно, и съм горе-долу оптимист, доколкото това е възможно за българин :-) Така че образованието си има значение и съм напълно съгласен с този, който писа че то преди всичко изгражда мирогледа а после дава знания. Аз затова и не държа особено на резултатите от дипломата, по-скоро гледам човека дали се интересува от това което е учил. Е, не съм склонен да вземам хора с по-малко от 4,50 разбира се.
един българин
на 30.06.2008 в 03:29:34 #59Mamin Sin
Mamin Sin
на 30.06.2008 в 02:15:05 #58Един българин, Много ми субективно мнението, някои ще вземат да се разсърдят Ама като питаш... Нали знаеш, на нас българите ни дай акъл да даваме, не да работим Иначе сериозно по въпросите: 1. Да, винаги! 2. Не, никога. Предвид нашето висше образование, което стимулира зубрачите, за сметка на практическото обучение. Не изключение, а закономерност е отличниците на випуска да се провалят в живота, а най-големите хаймани в курса да успяват. 3. Много, ама много зависи от човека. По-скоро не. Проблемът на хората, завършили в Западна Европа е, че пристигат в БГ с големите кошници. Хората, завършили в чужбина са малко като отличниците в Университета след дипломирането- амбициозни са и се чувстват едва ли не унизени, че се налага да работят за някой, който няма техните дипломи примерно (тук даже и парите нямат значение). Такива, като тех обиковено отиват в представителствата на големите корпорации в София, но и не им е наред. И съвсем не на последно място: ако си завършил в Западна Европа и не си намерил добра работа там, значи нещо не е съвсем наред с теб. НО, Подчертавам дебело: зависи от човека. Но това обикновено си личи още на първото интервю. 4. Тук съм абсолютно уверен: съотношението е около 30/70 стари/млади. Поне при нас работи добре. Постоянно се карат, ама е забавно. 5. Тук вече отговорих по-горе. 6. Да, началното трябва да е еднакво. Ако искаш по-голямо заплащане, първо покажи, че можеш да докараш повече пари в компанията. Има изключение: това не касае хората, които си спонсорирал по време на следването или „откраднати” от Унверситета точно преди дипломиране. Хедхънтед-ите са по-скъпи. 7. Субективно (и изключвайки медицинските, щото си нямам представа за тях): СУ, ТУ София, УАСГ, ВИХВП Пловдив (за хранително-вкусова промишленост, не му знам сега името), ТУ Варна; Мерси за вниманието
gsm
на 29.06.2008 в 19:56:51 #57Дипломата е доказателството че си завършил посочения в СВ-то си университет. А пък къде си завършил и колко струва тази диплома е по преценка на работодателя.
SeriousSam
на 29.06.2008 в 16:31:24 #56Очевидно не сте намерили снимка на българче с книга в ръце...
един българин
на 29.06.2008 в 15:01:25 #55Самурай и Мамин Син, отговорете ми на следни въпроси, ако обичате: 1. Взимате ли под внимание университета, където е завършил студента? 2. Взимате ли под внимание оценката от дипломата? 3. Бихте ли предпочели студент завършил в Западна Европа пред такъв завършил в БГ?Защо? 4. Стар човек с опит или току-що завършил студент в БГ?Защо? 5.Стар човек с опит или току-що завършил студент в Западна Европа?Защо 6. Еднакво ли ще е заплащането за току-що завършил студент в БГ и такъв в ЗЕ? Защо? 7. Подрете най-добрите 5 университета в БГ започвайки с най-добрия (според вас)! Западна Европа в случая ключва: Германия, Австрия, Холандия, Франция, Швейцария Благодаря Ви предварително
един българин
на 29.06.2008 в 14:33:26 #54marinsk1, в статията става въпрос за БГ само. Като даде пример колко изкарваш в Англия като строител, трябваше да кажеш колко изкарва средно и човек с образование там.
Mamin Sin
на 29.06.2008 в 10:21:28 #53marinsk1 Мойто момче, по долу бях писал, че човек се простира до там, докъдето стигат мечтите му. Супер е, че си с апартамент и кола на 20, ама отсега мога да ти кажа, че планираният от теб малък бизнес ще се провали с гръм и трясък или в най-добрия случай ще си остане малък бизнес вечно. После пак по строежите... Но не се отчайвай- млад си, имаш още време да те поочука живота по тиквата Не казвам, че без образование не става, просто с образование е по-лесно.
лично мое мнение
на 29.06.2008 в 09:43:49 #52А, стига вече бе! Всеки селтак, който е понаправил малко парички смята да се изкаже тук... Нека сега аз ви кажа как в ДЕЙСТВИТЕЛНСТ стоят нещата ! За образованите винаги ще има хляб! В момента положението нарочно е доведено до това ниво -като в Афганистан - колкото по-прости хора - толкова по-лесно за манипулиране! България беше доведена до колапс, за да могат ДРУГАРИТЕ да крадат... Сега вече българските ИСТИНСИ фирми(а не магазиничета и гаражна търговийка) започват да се окопитват, и да ПИТАТ за образовани хора! Инженерите се търсят под дърво и камък, заплатите са от хилядарка нагоре. Компютърджиите още повече - в големите фирми(НР, САП) започват на почти 2000 ! И това в БГ. ДА, 2000 лв не са като 2000 евро, ама живееш в БГ, а не на 4000 км !!! А тенденцията е това да става във ВСЕКИ бранш в БГ ! Ама така е - на 20 години със солиден опит в строителството и отчайваща граматика, как да се сети елементарни неща?! След 20 години ще се усетиш без пари и без стави ...
raylight
на 29.06.2008 в 00:01:51 #51Вярно е, че парите идват при предприемачите, но в науката човек може да запише името си в историята
marinsk1
на 28.06.2008 в 23:57:26 #50Леле хорца тук се води истинска война , по леко със нервичките нека и аз споделя нещо с вас Имам средно образование нямах пари да продалжа и заминах за англия да работя в строителството преди около 2 год , плаща ше ми се по 13 паунда на час работех по 10 часа сами правете сметка дали някои зима тук толкова , сега имам собствен апартамент и кола а сум на 20 и есента заминавам да работя за да отфоря някакъв малак бизнес тук , моите пр-ли още учат и ще учат до 25 поне и след това ще бачкат поне 10 год за да имат тези неща , както каза Антидот наистина ти изграждаш себеси и своята личност с образованието но закакво ми е више след като мога да имам тези неща преди хората който си скъсват гъзът от учене и зимат заеми за да учат а аз мога да ги гледам само от страни как се борят за това което имам Усмивка а Антидот немислиш ли че всечи човек може да има градски вид, дори и най- големия селянин ? Защото най-големите селяни се пищат за "Най-ГОЛЕМИТЕ ГРАЖДАНИ"
Nik604
на 28.06.2008 в 17:44:21 #49ми до това ни докараха твоичките червени гламове- много учени, деба каскетите ви деба болшевишки аре бегайте в сибир без билет за връщане
nesus
на 28.06.2008 в 15:52:16 #48kurvare, не съм кандидатствал в софия, защото не мога да издържа всичката селения, простотия, мърсотия и шум в този град... Колкото до МУ софия - не ми харесва системата им на обучение - имам приятели, които учат там и опрделено съм доволен, че не кандидатствах в сф
samoray
на 28.06.2008 в 14:36:08 #47един българин Ами това е още по-просто не можеш ли да се сетиш? СВтата които отговарят най добре на критериите за тази позиция - работа на подобна или същата позиция, грамотно написани .....само от тези изисквания щете отпаднат повече от половината вервай ми!
един българин
на 28.06.2008 в 14:06:26 #46samoray, чудех се как ги избираш тия 10. Какви критерии използваш, като им преглеждаш автобиографиите, мотивационните писма, дипломите + други възможни документи? Как си ги "харесваш" тези 10 човека? Това ми беше въпросът
един българин
на 28.06.2008 в 13:50:09 #45Mamin Sin, вицът е забавен,но точно описва какво се случва в БГ.
AVATARAT
на 28.06.2008 в 12:07:50 #44Много добра статия. Само дето сякаш човека дето я е писал живее някъде извън БГ, дошъл е за интервюто дето описва и си е тръгнал... Идеята е добра наистина, само да попитам - колко човека познаваш с такива заплати в БГ ??? И какъв процент от хората в БГ са тези хора ??? И има ли ги много извън няколкото големи града в БГ ??? Иначе да образованието е хубаво нещо и аз го харесвам даже ще се постарая да изуча децата си, само че обясни на мутрата дето до вчера е рекетирал баби, а днес 'изважда' бизнеса си на светло, че с 350 лв е малко трудно да се живее добре... Иначе и аз познавам хора дето си работят по специалността за която имат више и пак зимат 500-600 лв. А ако отидат навън колко ли ще взимат... В тази насока само да попитам, защо по хубавото ни черноморие тази година ще набират персонал отвън ? Май защото е по ниско платен - или ...? Понеже вече са малко баламите да работят за стотинки - или ... ? А примери от този род ако се разрови човек ще намери още... Та хлапето дето ти е казало тези думи от негова гледна точка е право, ти от твоя също, само не се сещам какво ще променим тука с тези няколко реда Мутрата си кара джипа, а ние си чешем езиците... ама то и това е до време...