22-годишнвият британски соул изпълнител Сам Смит беше една от изненадите на 57-ите награди "Грами", които се раздадоха тази нощ българско време в Лос Анджелис. Смит, който за първи път присъства на "Грами", взе 4 статуетки от общо 6 номинации.

Той беше отличен за най-добър нов изпълнител, за запис на годината и песен на годината за сингъла си "Stay with me". Британецът си тръгна и с "Грами" за най-добър поп вокален албум. Смит, който не крие своята хомосексуална ориентация, не пропусна да благодари на човека, който го е вдъхновил да започне да пише хубава музика.

Другият победител, надделял конкуренцията на Фарел Уилямс и Бионсе, се казва Бек. 44-годишният американец взе отличието албум на годината и най-добър рок албум за  Morning Phase.

Фарел Уилямс, Бионсе и Розан Кеш получиха по три награди. Лейди Гага и Тони Бенет си тръгнаха със статуетка за най-добър традиционен вокален албум.

Еминем пък спечели шеста "Грами" за най-добър рап албум за "The Marshall Mathers LP". Така белият рапър затвърди своя статут на изпълнителя в този стил, получил най-много награди и продал най-много албуми. Еминем обаче не присъства на връчването на отличието.

Тази година организаторите намалиха броя на наградите от 100 на 83. Имената на 70 от победителите бяха огласени преди церемонията, като за международно излъчване бяха оставени само основните и най-популярни категории.

Водещ на шоуто бе рапърът Ел Ел Кул Джей.

В записано видеопослание, президентът Барак Обама придаде за момент сериозен привкус на церемонията, като призова звездите да помогнат за слагане на край на домашното насилие.

Когато изпълни своя хит "Happy", Фарел Уилямс пък изрази недвусмислено своята солидарност с движението против насилието срещу чернокожи. Неговите танцьори бяха облечени със суичър с качулка, подобно на Трейвън Мартин - невъоръжения чернокож младеж, чието убийство през 2012 г. развълнува Съединените щати. Те на няколко пъти вдигнаха ръце и ги размахаха - в символен призив да не се стреля./ Lifestyle.bg