До иновативните проекти на Дубай за най-висока кула, най-висока жилищна сграда и 3D офиси се нарежда и "най-голямата рамка на картина" в света, изработена от стъкло, стомана, алуминий и железобетон.

Dubai Frame обаче не е просто поредният небостъргач, а галерия във формата на тази така характерна за изкуството форма - рамката, която се издига на 150 метра над земята.

Срещу 50 дирхама (приблизително 9 лв.) посетителите тук могат да разгледат изложба, посветена на историята на Обединените арабски емирства, разположена на партера; или да вземат асансьор, с който да се издигнат на последния етаж. А там да се полюбуват на гледката.

Тунел, осветен с неонови лампи, транспортира гостите на галерията до интерактивна изложба, посветена на бъдещето на Дубай, а добавената реалност показва какво ще се случва в ОАЕ след 50 години.

Въпреки че рамката беше открита официално за посетители в началото на годината, вече се оказа, че се намира в центъра на скандал.

Снимка 334704

Източник: thedubaiframe.com

Архитектът на сградата, мексиканецът Фернандо Донис, получил 10 хиляди долара парична награда и бил поканен в Дубай на среща с престолонаследника Хамдан бин Мохамед бин Рашид ал Мактум, за да обсъдят по-нататъшните действия.

След това обаче той получава писмо от общината, в което пишело, че ролята му в проекта е ограничена само до съветник. Той е трябвало да предаде правата върху сградата и да не посещава строежа, тъй като общината можела да прекрати договора по всяко време.

Фернандо Донис

Източник: Wikipedia

Фернандо Донис

Фернандо Донис отказва да подпише споразумението, но градските власти въобще и не му обръщат внимание - наемат нова фирма и започват изграждането на сградата без него.

"Проектът ми беше отнет от общината, където направиха няколко корекции по дизайна и го осъществиха без мен", споделя Донис пред в. "Гардиън". През 2009 г. той печели правителствен конкурс за "емблема, която да свързва миналото, настоящето и бъдещето на Дубай".

Repost @dubai. Dubai Frame © by #DONIS

A post shared by D O N I S (@donisarchitects) on

Фернандо Донис вече е дал своя принос за модернизирането на Дубай. Негови сгради са Porsche Design Towers, както и Dubai Renaissance Tower, затова не разбира какво е довело до изключването му от проекта. Архитектът веднага завежда дело срещу общината, но удря на камък.

"Това е върховна арогантност", казва Едуард Кларис, адвокат на Фернандо Донис. "Обединените арабски емирства винаги са твърдели, че спазват законите за интелектуална собственост, но въпреки това ги пренебрегват без да им мигне окото. Според законите на Дубай ние не можем да осъдим общината, освен ако тя не ни даде разрешение за това. Те са имунизирани срещу всякакви съдебни дела."

Донис, който в момента работи по високоплатени проекти в Мексико, признава, че следял новините около рамката в социалните медии.

"Страхотно е да видя, че вече съществува", казва той. "Изглежда почти по начина, по който я бях проектирал. Доволен съм от резултата, но просто исках да бъда част от него."