В тих ъгъл в Северна Европа съществува геополитическа аномалия, в която много сгради имат международна граница, минаваща през тях. Това е място, където хората преместват вратите си, заради икономическо предимство. Място, където човек може да е в същото легло като своята съпруга, но всъщност двамата да спят в различни страни.

Говорим за Барле Хертог - белгийското село, известно с изключително сложната си граница със съседната община Барле Насау, част от територията на Нидерландия.

Недалеч от белгийската граница, холандската община Барле Насау (Baarle-Nassau) е дом на близо 30 белгийски анклави (земя, обкръжена от всички страни с територия на чужда държава), познати колективно като Барле Хертог (Baarle-Hertog). На картата те приличат на картографски амеби, някои от които са с холандски ядра вътре.

Цялата тази сложна бъркотия датира от Средновековието, когато парцели земя са разделени между различни местни аристократични семейства. Барле Хертог някога принадлежал на херцога на Брабант, докато Барле Насау бил собственост на средновековната Къща на Насау.

Когато Белгия обявява независимостта си от Нидерландия през 1831 г., двете държави са оставени с толкова сложна международна конфликтност, че последователните режими са възпирани от определянето на точни юрисдикции. Границите всъщност не са финализирани до 1995 г., когато последната останала част от ничия земя не е приписана на Белгия.

При първо впечатление не е лесно да се разграничат двете териториите, тъй като те не изглеждат по-различни от всеки друг типичен малък холандски град с червени тухлички. Около три четвърти от общо около 9000 души в района са притежатели на холандски паспорти, а холандската община има и далеч по-голям дял земя (76 кв. км, в сравнение с 7.5 кв. км на Белгия).

Но след като прекараме известно време тук, разликите стават видими, особено ако се вгледаме в маркировките на тротоарите - бели кръстове с "NL" (Холандия) от едната страна, и "B" (Белгия) - от другата; както и в номерата на къщите, маркирани с подходящия флаг.

Холандските имоти са и по-еднообразни, отколкото техните белгийски съседи, които са по-разнообразни като архитектура. Понякога се оказва много трудно да се живее в това градче, особено когато става дума за инфраструктура и искаме да направим ремонт на къщата си, която се намира наполовина в холандска земя и наполовина в белгийска.

Такъв е и случаят със сградата на кметството. Да не говорим че и двете държави имат различни закони, които понякога се оказват проблем, като например законната възраст за консумация на алкохол.

Днес много жители на Барле Насау и Барле Хертог имат двойно гражданство - както белгийски, така и холандски паспорт. Мирното съжителство на двете страни привлича интереса на много хора, включително и туристи, като пример за това как две различни общности могат да живеят хармонично заедно.