246 метра - точно толкова е една от най-високите сгради в Германия TK Elevator Testturm. Тя се намира в планинския масив Шварцвалд, съвсем близо до град Ротвайл, и определено успява да се открои, дори на фона на огромните върхове.
Въпреки труда, хвърлен в строежа, както и солидната инвестиция за него, небостъргачът си стои празен. И това не е заради някакви неуредици или други пречки да се превърне в офис или жилищна сграда, а просто защото е строен с друго предназначение. За това подсказва както липсата на прозорци на фасадата, така и 12-те шахти във вътрешността.
И да, както вече вероятно се досещаме, високата сграда се използва за тестване на най-новите модели асансьори. Тя е построена от немската компания TK Elevator, която произвежда асансьорите за едни от най-високите сгради в света - като One World Trade Center в Ню Йорк.
'Von unten' #FotoVorschlag #365Projekt #52Projekt
— Tom_Beast (@TomBeast008) August 31, 2023
Tk elevator testturm in Rottweil pic.twitter.com/pAOcvrQ9vd
Това безспорно е голяма отговорност, защото всеки ден хиляди души се качват в кабините, затова и се залага преди всичко на безопасността, гарантирана с ефективно тестване. А то няма как да се случи по-добре, освен при реални условия - най-вече достатъчна височина на сградата. Освен това са създадени и специални съоръжения като 200-тонния амортисьор, с който се симулира силен вятър и земетресения - двата фактора, които оказват най-силно влияние върху асансьорите в небостъргачите.
TK Elevator Testturm обаче далеч не е най-високата сграда за тестове на асансьори в света. H1 Tower, построена от японската компания Hitachi в Китай, е с височина цели 289 метра. С нея тя се превръща в най-високата в пренаселения от небостъргачи град Гуанджоу, а и се нарежда сред 25-те най-високи в Ню Йорк.
【発表】世界トップクラスの高さを有する #エレベーター 試験塔 「H1 TOWER」が #中国 #広州 の #研究開発 ・ #製造拠点 内に完成、という発表をしました。
— 日立製作所 (@Hitachi_Japan) January 16, 2020
詳しくはこちらhttps://t.co/2QAdHKPvk9
#日立 #Hitachi #ビル #H1TOWER pic.twitter.com/fwa3Rd5kHw
От друга компания производител на асансьори Kone сравняват сградите за тестове с тест пистите на Формула 1 - за да си сигурен, че всичко работи изрядно, най-вече системите за сигурност, изпробването им трябва да бъде в реални условия. Те имат построени няколко подобни съоръжения, сред които най-високото е в Китай с височина 235 метра, предава CNN.
От там разясняват, че по време на тестовете не се използват истински асансьорни кабини, а техни прототипи със същите размери и тегло. Един от тестовете включва и свободно падане от различна височина към шахтата - най-големият страх на всички нас, пътниците им. Това е и най-големият тест за спирачките и системите за сигурност, при който не се правят никакви компромиси.
А причината за толкова голямата височина на тестовите кули е, че модерните асансьори са все по-бързи, което значи, че за все по-малко време изкачват по-голяма височина - около 9 метра за секунда. И им трябват повече метри, за да се установи категорично, че са безопасни, развивайки максималната си скорост и след това намалявайки я до нула. Особено ако след това се използват в сходни по височина небостъргачи.
Оказва се, че да се строят над земята не е единственият възможен вариант за тези кули със специално предназначение. Всъщност най-високата от тях се намира във Финландия и е част от действащата мина Tytyri със своите 350 метра под земята. Там могат да се тестват асансьори, проектирани за сгради с до километър височина. Освен тази шахта, в мината има още 10 с различна дълбочина.