Ако задълбаем в предупрежденията на учените по отношение на промените в глобалния климат, в някакъв момент най-вероятно ще се разболеем от мисълта, че може би в следващите няколко десетилетия милиони от нас ще умрат от жега, задушаване, липса на вода, природни бедствия и т.н.

Настоящите климатични промени обаче далеч не са първия път, в който човешкият вид се изправя пред животозастрашаващи опасности. И мозъкът ни знае това много добре.

Наскоро израелски учени са установили, че човешкият мозък има склонността да влиза в защитен режим, когато се изправи пред сценарий, в който смъртта на индивида изглежда силно вероятна и се отнася към някакъв бъдещ момент.

Снимка 448761

Източник: iStock

Учените са провели проучване с групи хора, на които са били представени снимки на самите тях и снимки на други хора, съпроводени със съобщения за смърт и погребение.

Резултатите показали, че снимките, отнасящи се към други хора, нямат почти никакъв ефект върху реакциите на мозъка, докато другите предизвикват автоматичен блокаж, който не позволява на човек да се задълбава в мисли за собствената му смърт.

Мозъкът, продължителността на живота и каква е връзката между тях

Колкото по-активен е мозъкът, толкова по-кратък е животът

Време е да започнем курс по йога

По-интересното е, че при втората група блокажът афектира цялостната способност на човек да предвижда бъдещи събития, отнасящи се не само до неговата смърт, но и към други теми от живота.

Може би това трябва да ни служи като знак, че е време да спрем да мислим как след няколко десетилетия ще бъдем изпържени от покачващите се температури и да мислим повече за това какво бихме могли да направим по въпроса към настоящия момент.