Покрай TikTok кратките видеа се превърнаха в най-предпочитания формат в социалните мрежи. Постепенно те завладяха и Instagram, и YouTube, и Facebook, и сега е доста вероятно да прекарваме дълго време, гледайки ги едно след друго. Признаваме си, пристрастяващо е. Оказа се обаче, че е и вредно.

Това Фридман - 85-годишната жена, която говори за дните си в Аушвиц с милиони хора в TikTok

Бабата, която разказва за дните си в Аушвиц пред милиони хора

Из тежките спомени за Холокоста на една възрастна еврейка

Не едно и две изследвания са излизали с изводите, че прекалената употреба на социални мрежи може да доведе до тревожни и депресивни състояния, както и до проблеми със съня. А сега акцентът е конкретно върху TikTok и гледането на десетки кратки видеа дневно. 

Този тип формат сериозно обърква мозъка ни и може да доведе до значителни проблеми с вниманието и концентрацията. Сменяме клипчетата едно след друго толкова бързо, а в тях хората ни говорят толкова бавно, за да привлекат интереса ни. И този огромен поток от информация, който ни залива в рамките на минути, неминуемо води до претоварване на съзнанието и намаляване на общия фокус.

Снимка 620205

Източник: iStock

Негативният ефект е още по-осезаем при децата и подрастващите, защото техният мозък все още се формира и подобни стимулации пречат на нормалното му функциониране. А на децата и без това им е по-трудно да се концентрират и да задържат вниманието си за по-дълго време. 

И когато мозъкът на детето свикне на това постоянно променящо се съдържание, след това му е много по-трудно да се концентрира върху недигитално съдържание, където всичко си е едно и също за по-дълго - например четене на книга, твърдят учени от Cleveland Clinic Children's, цитирани от Fatherly. Но проблемите с TikTok далеч не спират дотук.

Снимка 620206

Източник: iStock

Изследване, проведено върху китайската версия на приложението, установява, че персонализираното съдържание в социалната мрежа, което се подбира чрез специални алгоритми, е буквално пристрастяващо. Когато първоначално влезем в TikTok, виждаме най-различни видеа и спрямо това на какво задържаме вниманието си, започват да ни излизат само такива, които се смята, че ще са ни интересни.

И когато видим този подбор и гледаме клипче след клипче, в мозъка ни се активират центровете за награда, които се свързват с формирането на зависимост - точно както при хазарта и наркотиците. И това не бива да ни изненадва особено, защото точно такава е целта на социалните мрежи - да прекарваме колкото се може повече време в тях.

И ако този ефект се дължи на отделянето на невротрансмитера допамин, то гледането на видеа със сладки бебета и кученца например ни кара да се заредим и с хормона на щастието серотонин. Моментално се чувстваме по-добре и със сигурност искаме скоро пак да усетим този ефект, особено ако ежедневието ни извън социалните мрежи е скучно и стресиращо.

Витамин D, витамин B12, допамин, фолиева киселина и храните, които повишават настроението ни

Храните, които повишават настроението ни

За да бъдем щастливи дори и в сезона на депресиите

Така отново стигаме до формиране на зависимост. При понижаване на нивата на допамин, започваме да се чувстваме зле. Дефицитът ни кара да търсим как да си го набавим. А когато сме свикнали той да е в големи дози заради многото часове в социалните мрежи, може да компенсираме липсата му само с още толкова време онлайн. И ето как влизаме в порочния кръг на дългото време, прекарано в гледане на кратки видеа...