Миналата седмица беше публикуван доклад в научното списание за медицина The New England Journal of Medicine, според който най-старата анализирана ваксина досега (произведена през 1902 г. в САЩ) съдържа вирус, който причинява шарка при конете.

Това поставя под съмнение автентичността на думата "ваксина".

През 1796 г. откривателят на ваксинирането - д-р Едуард Дженър, заразява малко момче с вирус, който причинява шарка при кравите. Лекарят забелязал, че жените, които доят болни животни и преболедуват кравешката шарка, не се заразяват от вариола (едра шарка).

Снимка 318411

Източник: iStock

Така у него се появила идеята, че инжектирането на здрав човек с лимфа от болните доячки би го предпазило от смъртоносната вариола. Оказал се прав, тъй като двата вируса са сходни, но кравешката сипаница се преболедува много по-леко.

Така, думата "ваксина" идва от латинската дума "vacca", т.е. крава.

Но откритието, че ваксината от 1902 г. съдържа конски вирус, както и записките на Дженър, според които той е използвал материал както от крави, така и от коне за експериментите си, навеждат специалистите на мисълта, че може би трябва да благодарим на конете, а не на кравите за откритието на първата ваксина в света.

Или може би трябва да кажем "екуизина" (от лат. "equus"), а не ваксина.