Проектът на Националната галерия „Изкуство от Посолството“ продължава с  изложбата „Батик от Индонезия. Изкуство и занаяти от Бали“.

Това представяне е част от поредицата събития, посветени на 60-годишнината от установяването на дипломатическите отношения между България и Индонезия.

За първи път пред българска публика ще бъде показан традиционен батик от ХІХ - ХХ век. Експонатите са от колекцията на индонезийското посолство и от личната сбирка на Н. Пр. г-жа Сри Астари Расжид, посланик на Република Индонезия в България, Албания и Македония.

Снимка 236065

Тя е един от водещите съвременни творци, гостували със свои изложби в много страни от Азия и Европа, експерт и колекционер на традиционно индонезийско изкуство. 

През октомври 2009 г. ЮНЕСКО определя индонезийския батик - древна техника за рисуване с восък върху памучен или копринен плат - за шедьовър на нематериалното културно наследство.

Той е сред най-широко разпространените изкуства в Индонезия и заема специално място в историята и културата на страната.

Снимка 236066

Със специален инструмент, наречен тджантинг, разтопеният восък се нанася върху тъканта, като за постигане на ефект от няколко цвята, процесът на обработка се повтаря многократно чрез потапяне в различни оцветители.

Поредица от религиозни вълни (хиндуизъм, будизъм и ислям), външните културни влияния (китайско, индийско, арабско, португалско, холандско и английско) и развитието на културата в кралските дворове на островите Ява и Суматра оставят траен отпечатък върху развитието на това изкуство.

Ярките цветове и артистичния дизайн върху саронги (традиционна мъжка дреха в Индонезия) се появяват в редица пристанищни градове по северното крайбрежие на Ява. В тях се открива смесица от традиционни форми, мотиви и цветове.

В изложбата са показани и образци от изкуството на остров Бали – дървена и каменна пластика, музикални инструменти и кукли от театъра на сенките от остров Ява.

Изложбата се реализира с любезното съдействие на Посолството на Република Индонезия и с усилията и изключителната професионална помощ на Н.Пр. г-жа Сри Астари Расжид, посланик на Република Индонезия в България.

На 1 юни (петък), от 16:30 часа, в зала 20, д-р Людмила Класанова - уредник в Националната галерия и преподавател по будистко изкуство в Центъра за източни езици и култури към СУ „Св. Климент Охридски“ – ще изнесе презентация на тема: „Будистки и хиндуистки храмове на остров Ява“.

Изложбата ще продължи до 26 юни 2016 във фоайе към зала 20, Квадрат 500.