"Правителството ще бори бюрокрацията с още бюрокрация" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Вместо бързо да отменя излишните справки и разрешителни, кабинетът създаде поредна чиновническа структура - регулаторен борд

Месец и половина след като обяви тотална война на бюрокрацията, правителството реши, че за да постигне пълна победа, е нужно да създаде още бюрокрация. Новото чудо се нарича регулаторен борд и негов главнокомандващ ще е вицепремиерът Томислав Дончев, стана ясно след вчерашното заседание на правителството. Бордът щял да прави периодични прегледи сектор по сектор за излишните регулаторни режими за бизнеса и за гражданите и щял да дава становища и препоръки кои лицензи, разрешителни, удостоверения и декларации да останат и кои да се премахнат.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Парламентът форсира преместването на ББР към икономическото министерство", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Преди да излязат в августовската си почивка, депутатите все пак успяха да преместят Българската банка за развитие (ББР) от финансовото към икономическото министерство, като гласуваха промяната на две четения в рамките на едно заседание. Това, както писа "Капитал" преди седмица, позовавайки се на източници в изпълнителната власт и финансовите среди, отваря пътя за назначаването на бившия председател на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев като директор в банка, за което той лобира през лидерите на "Обединени патриоти". За промени в управителни органи на държавни дружества е нужно само решение на принципала, който за ББР вече ще е избраният от квотата на националистите икономически министър Емил Караниколов.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Подписваме с Македония за "заедничка" история, влак София-Скопие и газопровод. Вижте договора" е заглавиe от в. "24 часа"

Българското правителство одобри в сряда текста на договора за приятелство и добросъседство между България и Македония и даде мандат на премиера Бойко Борисов да го подпише. Това ще стане в Скопие на 1 август. На следващия ден българският министър-председател и македонският Зоран Заев ще честват заедно и годишнината от Илинденското въстание.

Вижте документа на македонски ТУК, а на български ТУК

Македонският премиер Заев също получи мандат да подпише.

Прочети ще от в. "24 часа"

"3100 чужденци ни сервират по морето" извежда на първа страница в. "Монитор"

Млади украинци търсят работа в хотелите, след като си профукат парите за почивка

3102 украинци, молдовци и руснаци работят по родното Черноморие като сервитьори, рецепционисти, пикола или помощници в кухнята. Това показват данни на Агенция по заетостта (АЗ) за това лято. Става дума за сезонни работници, които са получили разрешение за труд у нас в рамките на 90 дни.

Все повече са и турците, които идват у нас, за да се трудят като мениджъри в хотели, отчитат от бранша. От началото на годината от АЗ са издали 71 разрешителни за временна работа на турски граждани, 20 на македонци, 4 на арменци. По двама индийци и тайландки са пристигнали в България от началото на година, като първите са наети за готвачи, а вторите за масажистки в Слънчев бряг.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Парола и отпечатък за плащане по интернет", четем във в. "Стандарт"

За да плащаме по интернет ще бъде необходимо да използваме две пароли, или съчетание от код и отпечатък или ирис на окото. Това са част от по-строги правила за онлайн плащанията, които се въвеждат с нов закон за платежни услуги и платежните системи, който е пуснат за обществено обсъждане от Министерството на финансите. Проектът има за цел да въведе в българското законодателство изискванията на нова Директива на ЕС. Новият закон осигурява по-голяма защита на ползвателите на платежни услуги, осъществявани в интернет или по друг дистанционен способ, и въвежда задълбочено установяване на идентичността на платеца. То включва използването на поне два от три възможни елемента за идентификация при извършване на плащане, категоризирани като знание (нещо, което само ползвателят знае), притежание (нещо, което само ползвателят притежава) и характерна особеност (нещо, което характеризира ползвателя).

Прочети още от в. "Стандарт"

"Търг на МВР за джипове разби единодушието на КЗК", пише в. "Капитал"

Търг за доставка на патрулни полицейски автомобили с висока проходимост "скара" членовете на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), което не е обичайно. Мнозинството комисари смятат, че нарушение няма, но двама излизат с писмено особено мнение, в което виждат основни пороци в поръчката. Двама от комисарите са в опозиция на решението, с което мнозинството в регулатора отхвърля жалбите на отстранени кандидати. Опозиция са Пламен Киров от квотата на ДПС и Красимир Витанов, посочен от СДС.

Прочети още от в " Капитал"

"Инвеститорите вече не разчитат на евтиния труд у нас", пише в. "Сега"

Натискът за намаляване на бюрокрацията и корупцията трябва да продължи, за да видим реални мерки, а не само да слушаме констатации за пречките пред бизнеса, казва Георги Стоев от "Индъстри Уоч" 

- Г-н Стоев, защо битува мнението, че България не произвежда нищо, при положение че електрониката например се оказа номер 1 в износа ни? 

- Има наложено мнение, че в България производство след социализма няма и сме много далеч от това, което е било като промишленост през годините преди 1989 г. Това не е съвсем така.

Прочети още от в. "Сега"

"Бъдещето на България: Бой, потници, бой, суджуци, бой" пише в. "24 часа"

На море сме, но не сме истинска морска нация. Затворени към света, се проваляме във всичко

Сигурно се чудите защо президентът ни се снима по потник, захабени бермуди и боси крака? Защо маскирани бият по главите нотариуски и журналисти на пъпа на София?

Защо депутат иска 4 тона суджук за премиера, без последният да знае? Защо полицаи и политически активисти трафикират бежанци в коли със специален режим? Защо грозните мутри от 90-те години не си отиват тихо и завинаги, а се завръщат шумно с юмруци и електрошокови палки в чалга баровете?

Прочети още от в. "24 часа"

"Двама се карат, но никой не печели", пише в. "Стандарт"

Едно е да продадеш на човек риба и да го нахраниш. Съвсем друго е да научиш човека на риболов и да му създадеш бизнес. Казал го е Карл Маркс в "Капиталът". Книгата, която дълго време беше настолна за синдикати и работодатели. Но сега само прашасва по лавиците им. Само преди година работодатели и синдикати

рамо до рамо бореха сивата икономика, високите цени и административния рекет. Сега обаче са смъртни врагове. Обиждат се на търтеи и изедници. Конкретният повод е клас прослужено време, който бизнесът иска да махне.

Прочети още от в. "Стандарт"