"МВР купува още мобилни камери, за да дисциплинира шофьорите" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Те ще могат да се поставят във всеки необозначен автомобил или мотоциклет, който по документи се води на МВР

МВР измисли нова тактика, за да лови шофьорите, заради които стават тежки катастрофи - полицията ще започне да снима нарушителите на пътя и от коли без обозначение. Законът не забранява това, стига колата да се води служебна на полицията. 

Новината беше съобщена от главния секретар на МВР Младен Маринов по БНР след черната серия катастрофи в последните дни. "Тече процедура за купуване на такива камери, които имат такива технически възможности, така че това е в процес на въвеждане", каза той.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Правителството обсъжда втори лифт на Банско срещу по-висока такса от концесионера", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Правителството ще даде възможност да се построи втори лифт в Банско, като същевременно ще иска увеличение на таксата, която концесионерът "Юлен" плаща за ползване на ски зоната в курорта. Това стана ясно след среща между вицепремиера Валери Симеонов, министъра на околната среда Нено Димов и неправителствени организации и институции, която се проведе в понеделник. Според версията на управляващите готвените промени ще доведат до решаване на проблема с опашките пред съществуващия лифт, но според природозащитници е възможно да "отворят вратата" за много по-мащабно застрояване в Пирин.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Над 400 млн. лв. за малки и средни предприятия догодина" е заглавиe от в. "24 часа"

Пари ще се отпускат за иновации, технологично обновление, онлайн платформи

Процедури на обща стойност около 207 млн. евро, или 404 млн. лв. за малки и средни предприятия предстои да се открият по Оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" през 2018 г.

Към днешна дата това е една от най-добре работещите оперативни програми в България. 600 компании вече са реализирали проекти благодарение на нея. Усвоеният ресурс по програмата е 1,570 млрд. лв, което е 63% от общия бюджет. До момента са сключени 1461 договора, голяма част от които все още се изпълняват.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Геймъри търгуват профилите си за $5000" извежда на първа страница в. "Монитор"

Kрадат си данните, онлайн измамници правят дубликати на гейминг предмети

Над пет хиляди долара. Толкова можем да спечелим от продажбата на разработен акаунт във видеоигра. Геймъри вихрят истинска търговия в нета, като продават за баснословни суми отгледаните си аватари. Конкретната сума е за League Of Legends, а за да я получим акаунтът ни трябва да отговаря на редица условия, сред които - да предлага достъп до поне 60% от героите в приложението, показва проверка на "Монитор". Търгуването с предварително подобрени геймърски акаунти е всъщност често срещано явление в онлайн платформите. Така, например, профили в широко разпространената "Дота 2" можем да котираме на цени от 10 до 140 долара. Заглавието се играе от над 800 хиляди ентусиасти на ден в платформата Steam.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Градските туристи повече от скиоритe", четем във в. "Стандарт"

Туристите, които ще дойдат у нас за градски и културен туризъм през тази зима ще са повече от скиорите.

1,7 млн. чужденци чакаме за сезона, обяви директорът на Института за пазарни оценки и анализи в туризма Румен Драганов. От тях едва 10 на сто или 170 хил. идват у нас за ски. В същото време в зимните ни курорти се очаква да почиват активно и 285 хил. българи, обясни експертът.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Българите не плачат и печелят пари", пише в. "Капитал"

България е рекордьор в ЕС по полови стереотипи, но поне не изглежда в страната да има голяма разлика в заплащането на двата пола

Според 81% от българите най-важната роля на жената е да се грижи за дома и семейството. Същият процент смятат, че най-важната роля на мъжа е да печели пари. На фона на тези отговори (които са най-високите в страните членки на Европейския съюз), над 60% от анкетираните в България за последното изследване на "Евробарометър" смятат, че в страната е постигнато равноправие между половете. Навярно същите две трети от българите биха се и възмутили, че статистиката поставя България на първо място в ЕС в индекса на половите стереотипи (тясно следвана от останалите източноевропейски страни).

Прочети още от в " Капитал"

"Бюджет като рушвет", пише в. "Сега"

Правителството си купува спокойствие, като раздава порции на всички - от пенсионерите и полицаите до чиновниците и сивия бизнес

Новият бюджет отприщи нова вълна от оригинални сравнения и метафори. Един го нарече калцоне, друг - зрителна измама. Ако оставим настрана това словесно състезание, разчетите на правителството заслужават сериозен прочит и анализ на някои твърде обезпокоителни сигнали.

Прочети още от в. "Сега"

"Българска фирма прави бирата на Югоизточна Сърбия" пише в. "24 часа"

Сръбските инвестиции у нас - в 35 бензиностанции

Над 50 фирми с български или смесен капитал са инвестирали в Сърбия. Други 20 имат представителства там. България е водеща с участието си в приватизацията в западната ни съседка и по инвестиции в нея, казват от българското Министерство на икономиката.

В какви сфери инвестират и към какви ниши на сръбския пазар са се насочили нашите фирми.

Пътностроителната компания "Трейс" купи в периода 2014-2015 г. две предприятия -

ПЗП "Ниш" и ПЗП "Враня". Българската фирма строи магистрални участъци по посока България и Македония.

Прочети още от в. "24 часа"

"Шафран измества тютюна в Кърджали", пише в. "Стандарт"

Огромен срив на производството на ориенталски тютюн през последните 7-8 години се забелязва в региона на Кърджали, който е традиционен производител на "зеленото злато". През 2017 г. регистрираните тютюнопроизводители са под 600, а произведената продукция е около 500 тона. За сравнение, преди 25 години продукцията е стигала до 25-30 хил. тона годишно. Много земеделски производители търсят алтернатива с отглеждане на билки, овошки, заговори се за синара, лимец, лавандула, даже и за маслини.

От 2015 г. производители в Източните Родопи правят опити и с шафран. За 2-3 години интересът нарасна, в момента има масиви от по 10 и 40 дка в района на Широко поле и Скалище, Крумовградско и Ардинско. Стопаните в Кърджалийско, заложили на шафрана, са около 15-20 души. На места при засаждането на луковиците вече се използва и техника.

Прочети още от в. "Стандарт"