"2/3 от България са икономическа пустиня" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Около 2/3 от територията на България са икономическа пустиня с малко на брой оазиси. Това разкрива проучване на Института за пазарна икономика, представено в четвъртък. 

Според доклада на ИПИ, озаглавен "Икономическите центрове в България", 86% от цялото производство на страната са съсредоточени във и около 20 от по-големите градове начело със София. Магистрала "Тракия" и по-добрите пътища на юг от Балкана оформят "топла връзка" по линията София - Стара Загора - Бургас и точно край нея се намират най-големите и като територия, и като производство зони на страната. А лошите пътища на север от Стара планина са една от водещите причини за изоставането на тази част от България, коментират авторите на проучването.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Възелът Банско - ще се разсече ли или ще се затегне още", четем в "Капитал"

Първите реакции на предложения от Боян Петров вариант за компромис потвърждават подозренията, че вторият лифт е параван за други намерения

По начина, по който тръгна, 2018 г. започна да напомня по някои признаци на 2013-а. Всяка седмица от началото на годината има все по-многолюден протест в защита на Пирин, управляващите и подкрепящите ги медии и бизнес нападат протестиращите по всякакъв начин, а премиерът Борисов дава личните си гаранции, че нищо лошо няма да се случи в националния парк, както Станишев лично свидетелстваше за катарзиса на Делян Пеевски като убедителен аргумент да бъде избран за председател на ДАНС.

Прочети още от в " Капитал"

"Военни часове поне по веднъж на седмица" е заглавиe от в. "24 часа"

Доброволна казарма най-рано от 2019 г. Млади лекари се натискат за обучение като войници, за да си намерят по-лесно работа в Германия

Още от септември гимназистите да минават по 50 часа военно обучение в рамките на учебната година. За това са се договорили министерствата на отбраната и на образованието. Планът за въвеждането на повече военно обучение се пишел от експерти на двете министерства, научи "24 часа".

Прочети ще от в. "24 часа"

"Жалбите от лоши стоки изместиха пътуванията" извежда на първа страница в. "Монитор"

По 18 души на ден се оплакват от услугите на "Топлофикация"

Потребители са се жалвали от некачествени купени или подарени стоки по време на празничните дни. Това сочи справка на Комисията за защита на потребителите, предоставена на "Монитор". Тогава 100 граждани са потърсили връзка с контролния орган. За разлика от минали години обаче не е имало оплаквания за сериозни нарушения в сферата на туризма. В същото време обаче запитванията от страна на потребителите са се увеличили с една трета спрямо същия период на 2016 година. Тогава оплакванията са били най вече във връзка с ползването на пакети за туристически услуги.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Отчетоха инвестиции за 700 млн. лв. и 2700 нови работни места", четем във в. "Стандарт"

От началото на 2018 г. са издадени 10 сертификата по Закона за насърчаване на инвестициите (ЗНИ) с общ размер от близо 600 млн. лв. и планирани 877 нови работни места. В края на 2017 г. и началото на 2018 г. Министерството на икономиката сключи договори за насърчаване на 7 сертифицирани проекта по ЗНИ с общ размер на инвестициите 99.76 млн. лв. и 1905 нови работни места. Това заяви министърът на икономиката Емил Караниколов по време на брифинг, на който присъстваха зам.-министрите на икономиката Лъчезар Борисов и Александър Манолев, както и изпълнителният директор на Българската агенция за инвестиции Стамен Янев.

Прочети още от в. "Стандарт"

"България е най-голям износител на лавандулово масло за 2017 г.", пише в "Капитал"

Страната ще се стреми да набляга на производство на продукти с добавена стойност, каза министърът преди откриването на "Зелената седмица" в Берлин

Стремежът на България трябва да бъде за постигане на износ на селскостопанска продукция с по-висока добавена стойност. Това съобщи земеделският министър Румен Порожанов на пресконференция преди официалното откриване на най-голямото изложение за храни в света "Зелена седмица" в Берлин утре. През тази година България за първи път е официален партньор на изложението и ще се представи със собствена палата, в която своята продукция ще представят 62 фирми и 12 земеделски производители.

Прочети още от " Капитал"

"БНБ предупреди банките да внимават с жилищните кредити", пише в. "Сега"

Ръстът на цените на имотите и високата задлъжнялост крият рискове, посочи централната банка

БНБ предупреди търговските банки да внимават с отпускането на жилищни кредити, защото сериозният растеж на цените на недвижимите имоти крие опасности. В доклада си за състоянието на банковата система през третото тримесечие на 2017 г. централната банка съветва кредитните институции да бъдат по-консервативни при финансирането на икономически сектори и агенти с високи нива на задлъжнялост. Освен това БНБ предупреждава, че повишението на цените на недвижимите имоти няма да трае вечно и банките не трябва да занижават изискванията си за здравословно съотношение между размера на новоотпуснатите кредити и стойността на ипотекираните имоти.

Прочети още от в. "Сега"

"Wizz Air иска да купи закъсалата Alitalia" пише в. "Монитор"

Популярният у нас въздушен превозвач купува 146 модерни еърбъса

Създателят и управител на унгарската нискотарифна авиокомпания Wizz Air Йозеф Варади обяви в интервю за в. "Кориере дела сера", че тя ще кандидатства за закупуването на закъсалия италиански национален въздушен превозвач Alitalia. Известният бизнесмен подчертава още пред авторитетния всекидневник, че през миналата година самолетите в цвят фуския са прeвозили над 28 млн. пасажери или с 24,1% повече от предходната 2016-та година. "Съвсем скоро ще станем нискотарифна авиокомпания №1 в Европа, където засега отстъпваме по брой на пътници само на Ryanair",подчертава предприемачът.

Прочети още от в. "Монитор"

"Пренареждане по балкански", пише в. "Стандарт"

Когато се говори за убийството на косовския сръбски лидер Оливер Иванович, причините трябва да се търсят и в контекста на цялостната картина на Балканите. Няма случайни неща и те винаги са част от една по-широка и динамична панорама. От 1 януари наблюдаваме безкрайно много процеси, голяма активизация, много политика и това неизменно води до подобни събития.

Убийството на политически лидер, особено в Косово, трябва да бъде разглеждано и в контекста на няколко други събития.

Прочети още от в. "Стандарт"