Тази седмица кралица Елизабет Втора се появи изненадващо на Седмицата на модата в Лондон. А по-наблюдателните веднага обърнаха внимание на факта, че елегантната й дамска чанта намери своето място на пода, под стола. И това на фона на витаещото у нас поверие, че подобно действие води след себе си безпаричие и нещастие на притежателката на аксесоара.

Снимка 341925

Източник: GettyImages

Но истината е малко по-различна, ако я погледнем от перспективата на етикета. Първото и най-важно правило е, че дамската чанта няма място на масата пред нас. Изключения с известни съмнения могат да се направят единствено за най-малките модели, които са по-скоро произведения на изкуството, отколкото практично допълнение към тоалета.

Кралица Елизабет притесни Ана Уинтър

Кралица Елизабет притесни Ана Уинтър

На седмицата на модата в Лондон

Но все пак е по-добре и подобни модели да намерят своето място между гърба и облегалката ни или пък в скута. Когато става дума за голяма дамска чанта, прието е тя да се поставя на стола до нас, ако има възможност. 

Снимка 341924

Източник: iStock

Ако не, се слага на земята до или под стола, а не на облегалката му, за да не пречи на околните. Така е по-добре и от гледна точка на сигурността. Когато се намираме в тясно пространство, както често се случва в градския транспорт, чантата не трябва да е на рамото ни, а ниско пред нас.

Прието е аксесоарът да се носи на лявото рамо или предмишница, за да може дясната ни ръка да е свободна, ако трябва да се запознаем с някого, например.

Снимка 341922

Източник: iStock

Идеята дамската чанта да стои винаги на земята е напълно нормална в много страни. Там предразсъдъци за безпаричие и прочие не съществуват. Но въпросът доколко е хигиенично винаги е на дневен ред. Затова е добре да не забравяме да почистваме често чантата, за да не пренасяме микробите върху дрехите и в дома си, пише The Classy Woman.