Климатичните промени достигат обезпокояващи нива в атмосферата, моретата и около полюсите. Това показа детайлен глобален анализ на Световната метеорологична организация, разпространен по повод Световния ден на метеорологията.

Според доклада 2016 г. е не само най-топлата, откакто се води статистика, но и атмосферният въглероден двуокис се е увеличил до рекордни нива, а арктическият плаващ лед е достигнал нови най-ниски зимни стойности.

"Екстремните и необичайни" условия продължават през 2017 г. Поне три пъти през зимата е имало топли вълни в Арктика, когато силни атлантически бури са носели топъл и влажен въздух. Ще се засилва и влиянието на феномена "Ел Ниньо".

Промените в Арктика и топенето на плаващия лед изменят моделите на атмосферна циркулация в други части на света. Това причинява необичайно затопляне в някои райони.

В САЩ например са подобрени 11 000 топлинни рекорда за началото на 2017 г. Няколко основни изследователски организации, като Британската метеорологична служба, НАСА и американското Национално управление по изследване на океаните и атмосферата посочиха в докладите си, че 2016 г. е най-топлата, откакто се води статистика. Вижте във видеото реална визуализация на климатичните промени.