Лято е и се опитваме да оползотворим максимално всеки свободен ден и час. Но някак времето, в което не сме на работа, все ни се изплъзва между пръстите. Двата дни на уикенда минават като часове, но не и петте работни. Наистина ли сме безсилни пред тази несправедливост?

Много добре знаем, че планирането е в основата на успеха. Да планираме онзи един час между ставането и излизането от вкъщи за работа. Да знаем какво трябва да свършим днес и да сме готови с разпределението на задачките още на предишната вечер. Да планираме отпуск, важен проект, семейния си живот.

Снимка 368643

Източник: iStock

Нищо чудно да ни се завие свят от всички тези план-графици. А сметките често излизат криви, дори да сме се заринали с листове, на които всичко е ясно разграфено.

Все пак, да сме от хората, които искат да знаят какво ще се случи днес, утре или през почивните дни, има своите положителни страни.

На сигурно

Да планираме спортни активности след работа или в почивните дни със сигурност повишава процента на вероятност да стигнем до залата. Ако разчитаме на спонтанността, тя дълго може да не надвие мързела или другите изкушения. А може и въобще да не успее...

Златната среда

Затормозяването с резервиране на квартири, евтини билети и други подобни е способно да развали предваканционното настроение. Но пък дава сигурна основа, че нещо ще се случи.

Снимка 288446

Източник: iStock

А и какво по-хубаво от това да знаем, че петък след работа ще пътуваме към желана дестинация? Но важното е не всичко да бъде предначертано и винаги да си оставяме вратичка за изненади и спонтанни решения.

Все пак, не планираме важен проект в работата, а свободно време. И именно защото е свободно, трябва да го караме малко по-лежерно. Но не и безотговорно.

Снимка 321689

Източник: iStock

Повече, но недостатъчно

Ако имаме пред себе си няколко свободни дни (или пък седмици), нищо чудно да не успеем да ги оползотворим по най-добрия начин. И всичко идва от успокоението, че има време за всичко, но не и за бързане, пише Time.

Често просто подценяваме колко много можем да свършим за определено време. И така накрая се оказва, че сме имали време за 100 неща, а едва сме приключили с две, и то пак дошло време да се работи.

Изключването като най-желаната почивка

Изключването като най-желаната почивка

Особено от богаташите

Смислено

За да помахаме за сбогом на усещането, че не вършим нищо смислено в почивните дни (не че това понякога е лошо), е добре да си намерим една идея по-смислено занимание. Хоби, четене, дори подреждане на дома - всичко, което ни носи удоволствие и ни вади от релсите на ежедневието.