Кактусите и сукулентите са едни от най-ефектните растения за дома, които могат да се отглеждат почти във всяко помещение. За жалост обаче изглеждат трудни за гледане, ако не знаем няколко прости правила. Ето най-честите грешки при отглеждането им.

Домашните растения, засиленият интерес към тях и как вреди на природата

Вредата от стайните растения, за която не сме се замисляли

Природата вкъщи срещу тази навън

Преполиваме ги

Тези растения не изискват толкова вода, колкото цветята. Поливат се максимум веднъж в седмицата, като почвата трябва да се навлажни и в никакъв случай в подложката на саксията не трябва да се задържа вода. Най-лесният начин за това е със спрей, а не с директно сипване на вода.

Тясна саксия

Дълбочината на саксията на сукулентите трябва да е два пъти колкото кореновата им система, а ширината - поне три пъти по-голяма от растението.

Снимка 375947

Източник: iStock

Лош дренаж

Знаем, че да засадим именно сукулент или кактус в пукната чаша и кален съд е много симпатично. Но за да не загният корените им, трябва хубав дренаж. Вариант е на дъното на съда да се насипят дребни камъчета под пръстта. Но за най-сигурно трябва да има дупки, през които да се изтича излишната вода.

Непостоянна температура

Сукулентите са растения от топлия климат. Не е добре да стоят на място, подложено на течение или пък в прекалено хладни помещения.

Снимка 375943

Източник: iStock

Бедна почва

Кактусите и сукулентите не виреят добре в почва за цъфтящи растения. Те имат нужда от малко по-голям процент пясък, както и перлит. За да не рискуваме сами в смесването на съставките, най-добре да купим готова смес за сукуленти и кактуси.

Подправки, сукуленти, сансевиера - най-добрите растения за кухнята

Какви растения да отглеждаме в кухнята

Имаме избор

Нередовно пресаждане

Ако растенията ни вървят добре, те ще запълнят саксията, а около осното растения ще се появят издънки. Това означава, че е време за пресаждане в по-голяма саксия и отделяне на "бебетата".