Един проблем, който остава не толкова забележим, се разпространява с внушителна скорост сред населението на Земята - късогледството. И ако през 2010 г. засегнатите са били 2.8 млрд. души, то прогнозите са до 2050 г. те да стигнат до 4.8 милиарда. В Китай дори вече се смята, че има истинска епидемия - над 90% от младите хора са късогледи.

Сега учените смятат, че факторите на околната среда имат по-голямо значение за състоянието, отколкото гените. Беше установено, че прекарването на повече време в игри навън, на дневна светлина, предпазва очите на децата.

Това се дължи както на самата светлина, така и на променящото се разстояние между очите и наблюдаваните обекти навън. От своя страна, игрите на телефона, таблета или компютъра, принуждават очите да гледат продължително време само в една близка плоскост.

Снимка 388566

Източник: iStock

Сега беше проведено изследване, което установи четири главни фактора на околната среда, които изглежда имат връзка с развитието на късогледството, а някои от тях са неочаквани.

  • Децата, които са заченати с помощта на асистираната репродукция, са с 20-30% по-малък риск да станат късогледи до средата на тийнейджърските си години.
  • Родените през лятото са подложени на два пъти по-голям риск. Учените свързват това с по-ранното тръгване на училище.
  • Колкото по-висока степен на образование има майката, толкова по-голям е рискът детето да получи късогледство, като това вероятно е свързано с няколко странични фактора.
  • Очаквано, технологиите също имат голям принос. От една страна, заради дългото време, прекарано пред екраните на устройствата, а от друга - по-малките периоди навън на дневна светлина. Разбира се, когато детето е навън, то трябва да остави телефона или таблета.
Снимка 388567

Източник: iStock

Изследването е публикувано в British Journal of Ophthalmology.