Вместо да тичаме на дълги разстояния, което се оказва много натоварващо за ставите, учени от Харвардското медицинско училище препоръчват пет вида тренировки. Те генерират предимства, които варират от загуба на тегло и изграждане на мускули, до защита на сърцето и мозъка и укрепване на костите.

Плуване

Снимка 335229

Източник: iStock

Плуването е перфектната тренировка. В допълнение към работата на почти всеки мускул в тялото ни, то повишава сърдечния ритъм, подобрява здравето на сърцето и предпазва мозъка от свързания с възрастта спад във функцията му.

Ако редовно плуваме поне 30-45 минути, означава, че правим аеробни упражнения, което помага при битката с депресията, съдейства за повдигане на настроението и намалява стреса.

Тай чи

Снимка 351942

Източник: iStock

Тай чи, наричано още тай чи чуан, е китайско бойно изкуство, което съчетава серия от грациозни движения, за да се стигне до медитация, докато се движим. Извършва се бавно и с висока степен на концентрация. Специално внимание се обръща на дълбокото дишане.

Тъй като практикуващите действат по свое собствено темпо, тай чи е достъпно за широк кръг от хора - независимо от възрастта или физическата подготовка.

Тай чи е особено полезно за възрастните хора, защото балансът е важен компонент от упражненията, а именно него губим, когато остареем.

Силова тренировка

Снимка 343256

Източник: iStock

При силовата тренировка се използват тежест. Тя може да бъде нашето тяло или гирички, ластици и много други варианти. Силовите упражнения спомагат за изграждане на мускули и ни карат да се чувстваме добре в кожата си.

Ходене

Снимка 320908

Източник: iStock

Може да звучи незначително, но ходенето всъщност е много полезно. Няколко проучвания доказват, че разходки в продължение на поне 30 минути - дори при бавно или спокойно темпо, спомагат за по-добра работа на мозъка и тялото.

Ако не ходим редовно, учените от Харвард препоръчват да започнем с 10-15 минутни разходки и постепенно да стигнем до 30 или 60-минутни преходи.

Кегел упражнения

Снимка 351947

Източник: iStock

Упражненията на Кегел са важни както за мъжете, така и за жените. Те укрепват т.нар. мускули на тазовото дъно. С напредването на възрастта тези мускулатура, която включва уретрата, влагалището и ануса, започва да отслабва.

Според учените в Харвард правилният начин за изпълнение на Кегел упражненията е в редуването на свиване и отпускане на мускулите, които използваме, за да задържаме урината или излишните газове. Свиването трае две до три секунди, последвано от отпускане, с повторение до 10 пъти. За най-добри резултати е добре да ги практикуваме четири до пет пъти на ден.