Отдавна основната функция на телефоните не е само да говорим по тях. Затова и вече може да се каже, че за съжаление смартфоните контролират ежедневието ни. Още през 2008 г. група британски учени въведоха понятието номофобия, произлизащо от английското - no mobile phone phobia.

Според изследванията това е психично заболяване, свързано със страх и състояние на тревожност при хора, останали без мобилен телефон. Най-потърпевши са децата и подрастващите, като близо 80% от тях са развили зависимост към мобилните телефони. Социалните мрежи пък са най-честата причина да използваме смартфоните.

Денят на един смартфон потребител

Сутрин се събуждаме и хващаме телефона, използваме го на път за работа, докато чакаме на опашката в магазина. Дори когато излизаме с приятели, не пропускаме да хвърлим един поглед и към телефона. Това са и първите признаци, които подсказват, че може би имаме зависимост към мобилните телефони. За съжаление, тази зависимост се превръща в болест, а последиците могат да бъдат катастрофални.

Снимка 319315

Източник: iStock

Симптомите, че имаме номофобия

Страдащите от номофобия могат да проявяват физически симптоми, когато останат без своите мобилни устройства. Състояние на паника, страх, треперене, дихателни проблеми са сред съпътстващите признаци. Подобни симптоми звучат нереално, но ако се замислим, всеки от нас е изпадал в паника, когато не може да намери своя мобилен телефон.

Учени от университета Eotvos Lorand в Унгария правят изследване, което показва колко време един човек може да остане без своето мобилно устройства. Участниците в проучването са на възраст между 18 и 26 години, а според резултатите само броени минути са необходими, човек да изпита нужда да използва отново своя телефон.

Друго изследване пък показва, че хората, чиито телефоните са взети насила, могат да изпаднат в състояние на стрес и депресия, за разлика от онези, които не използват смартфоните си, но ги държат при себе си.

Снимка 319316

Източник: iStock

Последната мода и колко убийствена може да бъде тя

Честата употреба на мобилен телефон не означава непременно, че страдаме от номофобия, но пък проявяваме част от симптомите, които са характерни за нея. Постоянната нужда от консумация на технологии може да се окаже опасна дори за живота ни. Тайвански турист падна от кей, загледан в своя мобилен телефон, момче беше блъснато от влак, в опит да направи екстремно селфи. А напоследък разпространената под наименованието игра "син кит" погуби живота на много деца.

Снимка 319318

Източник: iStock

Лечение, свързано с прекомерната консумация на мобилните устройства, все още няма. Специалисти съветват да ограничаване използването на телефоните и да се стремим да общуваме по-често на живо с хората, а не посредством мобилните технологии.