Шумоленето на дърветата, препускането на вода през камъни, разговорите на птиците - това е симфонията, която чуваме в дълбините на природата на нашите географски ширини.

Оказва се обаче, че природата "пее" и на най-студените, пусти и лишени от живот места, където водата е вкаменена и няма дървета.

Ледниковото плато Рос, намиращо се в южните части на Антарктида, е едно от тези места. Там няма нищо друго освен сняг и лед, но излиза, че именно те са "музикалните инструменти".

Вятърът, който духа с различна сила над снежните дюни, създава мощни вибрации в няколкото пласта по-мек сняг, които покриват леда, и цялото това явление се проявява като силен и тътнещ звук.

Снимка 384198

Източник: iStock

Учените са правили специални измервания в продължение на четири години и са установили, че тонът на "песента" се променя спрямо интензитета и посоката на вятъра, създавайки различно звучене.

Не знаем дали някога ще успеем да стигнем до ледените брегове на полярния континент, но пък е истинска привилегия да живеем във време, в което можем да чуем звуците му, без да трябва да ходим където и да е.