Да си лягаме с телефон в ръка и да забравим да заспим покрай цялото ровене във Facebook, не е някакъв феномен, а по-скоро ежедневие. Смятаме, че развличането с любимата джаджа успешно заменя гледането на телевизия и не ни вреди повече.

Но истината е малко по-различна и последните данни я потвърждават. Центърът за изследване на медиите, технологиите и здравето в Университета в Питсбърг се интересува от връзката между използването на технологиите и психичното здраве на човек.

Както в положителна, така и в отрицателна посока. Важен акцент е и дали има общо между технологиите и все по-разпространените депресии. Очакванията са били че или подсилва, или облекчава депресивните състояние. 

Снимка 334883

Източник: iStock

Ето я и истината

След проучване, проведено с близо две хиляди участници, се установява пряка зависимост между употребата на социалните мрежи и депресията, чувството за тревожност и за социална изолация.

Колкото повече ползваме Facebook, Instagram, Twitter и други, толкова повече се засилват тези чувства у нас. Съществува и точно обратната връзка - колкото сме по-депресирани, толкова повече време прекарваме в социалните мрежи.

Не само продължителността на употребата на тези канали за информация и комуникация е от значение. Важно е и кога го правим. Ако това се случва половин час или по-малко преди сън, то тогава си гарантираме големи проблеми.

Снимка 334880

Източник: iStock

Големите проблеми

Употребата на Facebook може да ни изглежда скучно и невинно занимание, но не е точно така. Именно във времето преди да заспим, сме най-чувствителни и податливи на различни влияния.

Така сме по-склонни да залитнем по някоя реклама и да направим необмислена покупка. А на сутринта да се чудим какво точно да правим с нея, след като ни я доставят.

Според изследването няма особено значение, че сме ползвали сравнително малко смартфона си през деня, ако наваксаме преди лягане. Късно вечер любовната история на наши приятели може да ни развълнува повече от необходимото.

Снимка 334879

Източник: iStock

А ако сме необвързани в момента, в който гледаме, че някои се е сгодил, депресивното състояние ни е гарантирано. Няма да ни стане и никак приятно, ако докато мръзнем тук, някои от списъка ни с приятели се припича на Мавриций. Не е болка за умиране, но се преживява по-тежко във времето, отредено за сън.

Оттам идва и невъзможността да заспим, както и кофти настроението на следващия ден. А всички знаем какви са вредите от системното недоспиване. Не просто липса на енергия, тонус и възможност да изпълняваме ежедневните си задължения. Увеличен е и рискът от сърдечни заболявания, диабет и други болести.

Същият ефект имат и положителните емоции. Ако разберем, че приятелка е родила или пък някой са го повишили в работата и може искрено да се зарадваме, също не правим услуга на себе си и желанието ни за пълноценен сън.

Снимка 334882

Източник: iStock

Затова най-добрият съвет е напълно да забраним сами на себе си използването на смартфона в спалнята. Да, оправдания винаги ще си намерим. Но по-добре да си купим будилник, който да ни събуди, отколкото цяла нощ да не мигнем, поставени в капана на Facebook афекта, пише BBC.