Продължаваме темата си за диетите. Според последните данни на центъра за контрол и превенция на заболяванията най-ниските проценти на смъртност са сред хората, чийто индекс на телесна маса ги поставя в категория "наднормено тегло" или "леко наднормено тегло".

Защо диетите са излишни

Защо диетите са излишни

Статистически шансът да задържите слабата си фигура и точно толкова голям колкото да преборите злокачествен рак на белия дроб – 5%.

Лекарствата за отслабване датират от около 1920 година, когато лекарите са започнали да ги предписват на жени с проблеми с щитовидната жлеза, за да им помогнат да не качват килограми. Сигурно сте чували, че една от основните съставки в тези медикаменти са били амфетамините, следвани от диуретиците и лаксативите, много от които са причинявали нежелани реакции, които е можело да бъдат дори фатални.

Но истинската мания за „точното” тегло идва първо в Щатите през 1942 г., след като застрахователна компания създава инструмент, чрез който свързва теглото и височината на човек с евентуалната продължителност на живота му. За първи път тогава хората започват да се сравняват с формула - стандартизирана представа за това колко "трябва" да са тежки. В езика думи като "пълничък" или "закръглен" започват да се изместват от "наднормено тегло" и "затлъстяване".

Нагласата, че колкото е по-тънък човек е и по-здрав ражда все по-радикални методи на лечение на затлъстяването, включително мозъчни операции и третиране с елекричество. Последните оперативни методи за възпиране от прекомерно ядене са операциите на стомаха, като до 2013 г. броят им в щатите е нараснал до 220 000 на година. При тази операция се премахва част от стомаха и съдържанието, което той може да поеме става значително по-малко.

Най-добрите оценки показват, че около половината от тези, които са се подложили на операция, задържат загубеното тегло. Въпреки че подобни операции са по-безопасни сега, отколкото са били преди 10 години, те все още могат да доведат до усложнения, включително дългосрочно недохранване и чревни запушвания, които могат да са фатални."Bariatric” хирургията е нещо варварско, но е най-доброто, което имаме," казва Дейвид Б. Алисън от Университета в Алабама.

Можете да намерите всякакви проучвания, като дори такива, че препаратът „фен-фен” (fenfluramine и phentermine), който масово е изписван в миналото за затлъстяване, е безопасен, въпреки доказателствата, че поврежда сърдечните клапи в една трета случаите.

Индустрията настоява още, че лекарствата, които стимулират отслабването са абсолютно безвредни, но редица са случаите, в които е доказано, че се причиняват увреждания на черния дроб и проблеми със стомаха, увеличава се риска от сърдечни удари и др.

След четене на най-различни информации по темата, единственото нещо, което можем да разберем със сигурност, е че ние наистина не знаем кое е точното тегло, което със сигурност ни гарантира това да сме здрави. Има ли изобщо такава зависимост?

Дебра Сап-Ярлуд, 50-годишна жена от Канзас Сити, е една от избраните да участват в проучване по темата за йо-йо ефекта. Преди 11 години тя е успяла да свали 55 паунда и да ги задържи. Тя споделя, че винаги е на диета и всеки ден прави упражнения. Дебра яде по 1800 калории на ден, минимално количество въглехидрати и се е научила да живее с това, което описва като „натрапчиви мисли и хранителни тревоги". "Поддържането на загуба на тегло не е начин на живот," казва тя. "Това е работа”.

Хората, които поддържат отслабването си в дългосрочен план обикновено са превърнали това в основен приоритет в живота си. Което не винаги е възможно, а и със сигурност не е желателно.

Това да мислиш постоянно за теглото си е тежко бреме, затова нашият съвет е: Бъдете доволни от живота, хапвайте, спортувайте, обичайте се, и не се измъчвайте много ако имате няколко излишни килограма.

Актрисата Кейт Хъдсън наскоро написа книгата "Супер щастлив: здравословен начин да обичаш тялото си", с която се опитва да даде ценни напътствия за добър начин на живот.

В книгата, Кейт съветва за уелнес съчетания, както и се фокусира върху вътрешната работа, за която е необходимо първо да се чувствате добре отвътре, а после усещането се пренася и отвън. С цел да помогне на другите Кейт споделя и за собствените си проблеми с теглото. "Аз варирам с най-малко пет паунда всеки месец," признава актрисата. Тя е честна и за своята слабост в кухнята - пицата.

Хъдсън разкрива, че познава йо-йо ефекта много добре, като това е бил живота й години наред, преди да намери сегашния си режим, който я кара да се чувства добре първо отвътре. " Защото можете да имате и най-готиното тяло и да бъдете много нещастен", пише в книгата си актрисата. (на снимката горе)