Икономиката на Китай продължава да показва знаци за охлаждане в момент, в който Съединените американски щати подготвят нови мита. Ръстът на инвестициите се забави до рекордно ниско ниво, а потребителите стават все по-предпазливи при харчовете си, показват данни, цитирани от Reuters.

Инвестициите в активи като машини, земя, сгради, превозни средства и технология се увеличиха 5,5% през периода януари - юли 2018 година. Това е по-малко от очакваното и е резултат от политиката на Пекин, която ограничи тегленето на нови заеми на местните правителства.

Индустриалното производство също бе под очакванията, като над него натежаха нови ограничения, свързани с чистотата на въздуха и несигурното бъдеще на световната търговия.

Търговската война създава още напрежение за забавящата се китайска икономика. Затова Пекин прехвърли фокуса си върху повишение на вътрешното търсене и към по-мек подход към ограничаване на финансовите рискове и задлъжнялостта.

Неочакван ръст на износа на Китай въпреки митата

Неочакван ръст на износа на Китай въпреки митата

Излишъкът със САЩ се свива незначително, а обезценяването на юана изигра своята роля

Правителството обеща да повиши и инвестициите в пътна и железопътна инфраструктура, както обикновено прави при забавяне на икономиката. Централната банка пък наля повече средства в системата и накара банките да предлагат повече заеми с по-ниски лихви на малките предприятия.

Шанхайският индекс Nifty 50 изтри 0,8 от стойността си след публикуването на разочароващите данни.

Защо Китай вече може да не бъде локомотивът на световната икономика?

Защо Китай вече може да не бъде локомотивът на световната икономика?

Новите стимулиращи мерки може да не дадат желания резултат

Намаляващо вътрешно търсене

Темпът на инвестиции в активи като машини и сгради бе най-слабият от 1996 година, откогато се води статистика. Очакваше се вложенията да се увеличат с 6 процента за първите седем месеца на годината, колкото бе ръстът през полугодието. През юли обаче растежът се срина до три процента.

Китай не успя да постигне и очакванията на анализаторите при търговията на дребно, тъй като китайските потребители стават все по-внимателни в покупките. Така, въпреки намалението на налога, продажбите се повишиха с 8,8 процента през юли спрямо година по-рано, при очакван ръст от 9,1 процента.

Индустриалното производство се очакваше да се повиши с 6,3 процента, но реалният ръст бе с 0,3 процентни пункта по-малко.