Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство представят изложбата "Пронстранството - Публика", която ще е от 10 март до 17 април 2016 г.

Това е втората експозиция от проекта с участието на Бора Петкова, Велин Петков/Ивайло Стоянов, Дан Тенев, Мисирков/Богданов, Светлана Мирчева и Симеон Стоилов с визуален коментар върху музейното пространство и публиката в него.

Дан Тенев променя архитектурната среда, като внася в нея елемент, употребяван в ежедневието ни.

Чрез използването на необичаен материал - полиетиленови торби, той създава скулптурен обект като част от намеса в архитектурното пространство.

Бора Петкова участва с избрани части от проекта Breathing Space, реализиран в къща-музей „Пейо Яворов“ през 2012 г.

Артистичната намеса в музейното пространство изследва връзките между живота и творчеството на поета от една страна и особеностите на къщата-музей от друга.

За работата Изход, 2016 в САМСИ Симеон Стоилов прави “пренасяне” на произведението, заело едно пространство - в случая  галерия „Райко Алексиев” - в друго. 

Артефактът става медиатор на пространства, доказателство за необходимата връзка автор-работа-пространсво.

Светлана Мирчева превръща звуците в образ-обекти, за да изгради чрез тях едно ново пространство.

За зрителя преминаването през него е магично, отражения и звуци го водят в друга реалност.

В сюрреалистичен пейзаж ни прехвърлят двамата фотографи Мисирков/Богданов с проекта им Weekend 2126.

Добре известните ни паметници от социалистическото минало са видяни от бъдещите поколения като декор на фантастичен филм.

Друг въпрос на фотографите Велин Петков/Ивайло Стоянов съдържа провокацията към зрителя още в самото заглавие: къде сме, каква е реалността,

дали като се променя архитектурната среда, се променя и действителността, какво е новото пространство – една различна реалност?

Снимка 222135

Проектът, с куратор Надежда Джакова, включва пространствени визуализации, обвързани от една страна със сградата на музея, нейната история и трансформация, а от друга страна – с хората, които я посещават.

Чрез арт инсталации художници, архитекти и фотографи коментират пространството на музея, както и връзката му с публиката.